Dieta jajeczna – Jakie korzyści może nam przynieść jedzenie jajek na diecie jajecznej

496
Rate this post

Dieta jajeczna to dieta przede wszystkim, dla fanów jajek. Omlety, jajecznice czy choćby standardowe jajka, ugotowane na miękko pozwolą nam sporo schudnąć w przeciągu zaledwie kilku czy kilkunastu dni. Powszechnie znana jest także pod inną nazwą – Kliniki Mayo. Jednakże czy jest to dobra, dająca długotrwałe efekty dieta i czy warto się jej podejmować?

Ile mogę schudnąć na diecie jajecznej?

Pytanie, które pada przy rozpoczynaniu każdej diety. Odpowiadając na nie warto najpierw przyjrzeć się dokładniej produktowi, na którym będziemy opierać naszą dietę. Tak naprawdę jajka, jak podaje wielu naukowców, to skarbnica dużych ilości minerałów, witamin a przede wszystkim wartościowych dla nas substancji odżywczych. Znajdziemy tam min. ADEK, czyli witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) i łatwo przyswajalne przez nasz organizm. Niska kaloryczność jajek (ok. 70 kcal.) powiązana jest także z tym, iż są bardzo sycące.

Różne źródła podają szereg informacji na temat skuteczności tej diety. Najczęściej chudnie się ok. 5 kg w ciągu tygodnia. Ze względu na szybką utratę zbędnej wagi, dietę zaleca się stosować przez ok. 2-3 tygodnie. Należy także pamiętać, że stosowanie tego rodzaju odchudzania zalecane jest przede wszystkim zdrowym osobom, o delikatnej nadwadze. Dieta ta jest bardzo dobrym rozwiązaniem gdy potrzebujemy szybko i efektownie schudnąć. Jednakże czy tak szybka utrata masy ciała jest dla nas korzystna?

Jak wygląda odchudzanie na diecie jajecznej?

Dieta jajeczna ma to do siebie, że można ją lekko modyfikować. Polega ona przede wszystkim na spożywaniu od 4 do 6 ugotowanych na twardo jajek, które nie mogą się gotować dłużej niż 10 minut. Dodatkowo należy spożywać warzywa. Założenie jest takie by na każdy posiłek przypadały 2 jajka. Łatwo więc wyliczyć, że w dniu ograniczamy się do 3 dań. Dodatkowym wyzwaniem jest zrezygnowanie lub ograniczenie do minimum spożycia soli i cukrów. Tłuszcze są wskazane, ze względu na rozpuszczalność w nich witamin grupy ADEK. Do minimum należy ograniczać cukry, dlatego dieta ta eliminuje większość owoców. Wyklucza się także spożywanie ziemniaków, roślin strączkowych, produktów zawierających duże ilości tłuszczu i pustych węglowodanów. Oprócz tego powinniśmy w tym czasie pić mniej więcej 3 litry płynów dziennie. Najlepiej by była to zwykła woda ewentualnie słaba herbata bądź kawa. Rezygnujemy z alkoholu i słodzonych napoi.

Plusy i minusy stosowania diety jajecznej.

Sama utrata masy ciała jest dla nas tym na co liczymy stosując diety. Jajka są bardzo bogatym źródłem substancji odżywczych. Proteiny w nich zawarte przyspieszają metabolizm a co za tym idzie proces spalania tłuszczów. Żółtko jest źródłem ryboflawiny i kwasu foliowego. Mimo samych pozytywnych cech zawierają jednak spore ilości cholesterolu. Logicznym tego następstwem jest fakt, iż osoby mające z nim problemy (a także z nadciśnieniem i sercem) nie powinny podejmować się tego rodzaju diety. Monotonność w przygotowaniu posiłków oraz rezygnacja z większości artykułów spożywczych zjadanych przez nas na co dzień, może doprowadzać do zmęczenia i drażliwości. Ponadto, najgorszym skutkiem tej diety jest efekt jojo.

Dieta jajeczna – podsumowanie

Tego rodzaju dieta odpowiednia jest przede wszystkim dla osób zdrowych. W większości przypadków, daje ona efekty krótkotrwałe. Należy się dobrze zastanowić się czy warto na kilkanaście dni pozbyć się zbędnych kilogramów z wizją ich powrotu.