Dieta, w której już po nazwie widać, że zapewne nie można czegoś ze sobą spożywać, to dieta gdzie, aby schudnąć trzeba o określonej porze jeść określony rodzaj pożywienia. Chodzi tu przede wszystkim o oddzielenie od siebie grupy BIAŁKA od grupy WĘGLOWODANÓW. Jest to kluczowy element komponowania posiłków. Istnieje również jeszcze grupa NEUTRALNA, czyli te produkty, które można bezproblemowo dodawać do dwóch wspomnianych wcześniej, kluczowych w tej diecie grup.
Właściwe rozdzielenie – co, bez czego i dlaczego?
Z jednej strony gdyby się dobrze zastanowić, to nie jest możliwe całkowite rozgraniczenie białka oraz węglowodanów. W większości produktów występuje i jedno i drugie, więc przy wyborze warto zwrócić baczną uwagę na ten składnik, który zdecydowanie przeważa.
Możemy więc kolejno wypisać trzy wspomniane wcześniej grupy w taki oto sposób:
GRUPA WYSOKOBIAŁKOWA:
- chude mięso (indyk, kurczak, cielęcina i inne),
- ryby, owoce morza,
- nabiał (ser, mleko, jogurty, kefiry, śmietana) i jaja,
- produkty roślinne bogatobiałkowe, takie jak soja i przetwory z niej otrzymywane.
GRUPA NEUTRALNA:
- warzywa (pomidor, kapusta, ogórek, marchew, pietruszka, cebula, fasolka szparagowa, kalafior, brokuły, brukselka, seler, por, szpinak, szparagi, bakłażan, sałata),
- tłuszcze i oleje (masło, margaryna, oliwa z oliwek, inne oleje roślinne),
- orzechy i ziarna (orzechy włoskie, laskowe, ziemne i inne; ziarna sezamu, słonecznika, dyni).
GRUPA WYSOKOWĘGLOWODANOWA:
- produkty zbożowe (ziemniaki, kukurydza, ryż, płatki śniadaniowe, kasze, pieczywo pełnoziarniste),
- niektóre owoce (banany, mango, daktyle, winogrona i figi).
Oczywiście jak w każdej diecie, tak i w tym przypadku nie może zabraknąć produktów, które szczególnie trzeba wyeliminować i nazwać je po prostu ZAKAZANYMI. A są to: Cukier, sól, kawa, mocna herbata, napoje gazowane, alkohol, czerwone mięso, wędliny, dania pikantne, smażone, ciasta, czekolada. Jednakże dobra wiadomość jest taka, że są również produkty bardzo wskazane, które może nie są nie wiadomo jak smaczne, ale z pewnością zdrowe i na pewno znajdą swoich zwolenników. Są to: Chleb razowy, płatki owsiane, kasza gryczana, karczochy, owoce słodkie, warzywa, kiełki, pestki, nasiona.
DIETA NIEŁĄCZENIA – co dalej?
Znając już podstawy tej oto diety, czyli produkty, na których można opierać swój codzienny jadłospis możemy porozmawiać na temat ogólnych jej zasad. Jest ona kierowana w szczególności do tych z Was, którzy cierpią na nadciśnienie, mają choroby serca i układu krążenia oraz takim, którzy są wiecznie przemęczeni. Ogólne założenie jest takie, że dziennie dostarcza się w niej jedynie 1000 kcal, więc zaleca się jej stosowanie 3 tygodnie. Przy chęci przedłużenia trwania diety i dalszego niełączenia produktów warto skonsultować się z lekarzem. Wszystko ma przecież swoje WADY I ZALETY!
Jeśli chodzi o plusy tej diety, to widzę w niej przede wszystkim takie, że mimo restrykcyjnego podziału, jest bardzo zróżnicowana i każdy znajdzie w niej swoje ulubione produkty. Dzięki temu jest bogata w witaminy i minerały. Do tego poprawia samopoczucie i korzystnie wpływa na przemianę materii. Z drugiej jednak strony jest ona niskokaloryczna, w której to pierwszym treściwym posiłkiem jest obiad, co dla osób wyjątkowo aktywnych fizycznie może być nie do przyswojenia.
Tak więc…ogólne zasady diety niełączenia
Przede wszystkim decydując się na dietę niełączenia trzeba pamiętać, że w jednym posiłku możesz łączyć tylko produkty białkowe z neutralnymi lub węglowodanowe z neutralnymi. Codziennie należy zjeść jeden posiłek oparty na węglowodanach, jeden na białkach i jeden złożony z warzyw i owoców. Owoce jesz na śniadanie lub jako przekąskę. Pomiędzy białkami i węglowodanami muszą być 2-3 godziny przerwy. Pijesz tylko między posiłkami. Każdy obiad i kolacja musi zawierać choć jeden „ekstraspalacz” tłuszczu (witaminę C, magnez, żelazo, wapń, karnitynę, jod, chrom). No i oczywiście jemy często ale mało, z racji tego, że dzienny przydział to tylko 1000 kalorii!