Dieta jabłkowa – zasady i efekty

353
Rate this post

Owoce to źródło witamin – o tym wiemy doskonale. Są również bogate w mikroelementy ale także w błonnik i enzymy.To właśnie błonnik pobudza perystaltykę jelit i dzięki temu organizm oczyszcza się od środka. To owe oczyszczanie to podstawa zdrowia- jedząc regularnie owoce możemy zapobiec nadwadze, wzdęciom, uczuciom zmęczenia i poirytowania, bólom mięśniowo-stawowym i nie tylko. Surowe owoce obfitują w enzymy. Są one ważne ze względu na transport siły życiowej. Enzymy są niezbędne do chemicznych i biologicznych reakcji zachodzących w naszym organizmie. Dzięki nim, nasze komórki mogą się odbudowywać, możemy usuwać zbędne produkty przemiany materii.

Enzymy, błonnik oraz woda zawarta w owocach (i warzywach również) to istotne elementy w oczyszczaniu organizmu.
Jak jeść owoce?Owoce szybko opuszczają żołądek- w ciągu zaledwie 30-60 minut od spożycia. Ważne by były dojrzałe i świeże, wolne od pestycydów. Prawidłowe jedzenie owoców polega na spożyciu ich jako samodzielny pokarm- tzn. na pusty żołądek. Tylko w ten sposób unikniemy niestrawności i wzdęć. Najlepiej jeść je godzinę lub pół przed jedzeniem lub np. na drugie śniadanie. Jedzenie owoców do posiłku jest błędem- i to przyczynia się do mitu, mówiącego o tym, że surowe owoce szkodzą. Nic bardziej mylnego.

Godnym polecenia owocem, które doskonale oczyszcza organizm są jabłka. Zawierają sporo pektyny, która działa jak naturalna miotełka. Chcąc oczyścić organizm, można stopniowo przejść na dietę jabłkową, zmniejszając powoli spożywane posiłki, włączając warzywa i owoce, a następnie wyłącznie jabłka. Taka jabłkowa dieta łączona jest z picie wody, herbat ziołowych lub owocowych, bez dodatku cukru. Właściwa kuracja powinna trwać 3 dni ( nie dłużej), przy czym nie należy się zniechęcać gorszym samopoczuciem- jest to związane z odtruwaniem organizmu. Oczywiście istnieją przeciwwskazania do stosowania diety jabłkowej- są to niedokwaśność, choroby trzustki, wrzody. Kuracja jabłkowa to świetny sposób na zaparcia, reumatyzm, nadciśnienie. To również doskonała profilaktyka przeciwko miażdżycy. Można w ten sposób przygotować organizm do diety odchudzającej. To tania i zdrowa dieta- godna polecenia. Po zakończeniu diety stopniowo włączamy normalne posiłki, zaczynając od lekkostrawnych.