Suplement o nazwie Pyruvate

354
Rate this post

Od kilku lat także na polskim rynku nabyć można dość rzadki suplement o nazwie pyruvate. Także przez to, że jest on u nas niezbyt popularny, trudno dotrzeć do ewentualnych badań wskazujących na jego pożądane w odchudzaniu działanie. Niewiele jest też opisów osób, które z pyruvate korzystały. Oba fakty nie powinny jednak doprowadzić nas do wniosku, że pyruvate w odchudzaniu jest nam nieprzydatne. Wprost przeciwnie. Odkryło to już kilku producentów, także polskich i oferują już ten specyfik. Doceniły go także fitnesski, które przed zawodami redukują podskórny tłuszcz. Przez specjalistów bowiem pyruvate stawiany jest zdecydowanie wyżej od niezwykle popularnej L-karnityny. Ceny tego suplementu są umiarkowane, co sprawia, że można skusić się na niego, spróbować i wypracować własne zdanie. Czego można się spodziewać po pyruvate?

Pyruvate zawiera pirogronian potasu, który zwiększa wchłanianie węglowodanów i ich spalanie. To nie jest specyfik dla tych, którzy chcą schudnąć, siedząc przed telewizorem i jedząc chipsy. Prawdziwą twarz pyruvate pokaże wtedy, gdy będzie towarzyszem ćwiczeń, zwłaszcza joggingu, jazdy rowerem czy „zabawy” na stepperach. Dlaczego? Bo dzięki pyruvate można o wiele dłużej wykonywać ćwiczenia wymagające ogromnej energii, co z kolei skutkuje zwiększonym spalaniem kalorii. Poprzez zwiększenie ilości glikogenu w mięśniach pirogronian zwiększa także ich wytrzymałość. Możemy ćwiczyć z większą częstotliwością, mocniej i dłużej.

W jednym z badań prowadzonych w USA podawano grupie badawczej 6 gram pirogronianów dziennie. Każdy zobowiązany był do ćwiczenia pięć razy w tygodniu, minimum przez pół godziny. Rezultat? Tkanka tłuszczowa zmalała przeciętnie o ponad dwa kilogramy, a masa ciała – beztłuszczowa, wzrosła o ponad kilogram, co ucieszy z pewnością mężczyzn. Nie dość bowiem, że można trochę schudnąć, to jeszcze uwypuklić muskulaturę. Przy okazji stwierdzono, że znacznie wzrosła w grupie badanej (tego efektu nie dostrzeżono u tych, którzy otrzymywali placebo) wydolność organizmu.

Szacuje się, że wystarczająca dawka dzienna do skutecznej suplementacji to około 5-6 gramów. Przy większych ilościach mogą dać znać o sobie kłopoty żołądkowe, co objawić się może gazami, które zwłaszcza podczas treningu na publicznych salach ćwiczeń mogą być krepujące i utrudniać koncentrację na ćwiczeniach.

Producenci i przykładowe ceny
Pyruvate (Peak) – 120 caps – 79,90 zł
Pyruvate C3H3O3Ca (Megabol) 100 caps – 72,00 zł
Energy Boosting Pyruvate (MultiPower) – 20 x25ml – 117 złotych (rzecz raczej dla amatorów ćwiczeń, pyruvate w poręcznych fiolkach ułatwiających przygotowanie i stosowanie).

Poprzedni artykułSiła zielonego naparu
Następny artykułOlej, a odchudzić potrafi
Ewa Adamczyk
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com