South-Beach dieta

267
Rate this post
Dieta South- Beach zwana jest także Dietą Plaż Południowych. Jej główne przesłanki dotyczące nowych nawyków żywieniowych zostały opracowane przez kardiologa Arthura Agatsona. Podstawowym założeniem South Beach jest  wyelimiowanie z diety złych, wysoko przetworzonych węglowodanów jak makarony, białe pieczywa, cukier oraz tłuszczów nasyconych. Natomiast zakłada zwiększenie pokarmów zawierających białka, węglowodany złożone i tłuszcze nienasycone jak oliwa z oliwek, awokado.
Dieta ta wyklucza stosowanie drakońskich ograniczeń, może być stosowana czasowo,  a nawet może stać się naszym „stylem życia”.
Agatson założył, że dieta składa się z trzech faz. Generalna zasadą jest to, że zjadasz dokładnie tyle, by zaspokoić głód. Nie podaje on ilości i wagi porcji . Zaleca także picie dużej wody, soków warzywnych, kawę bezkofeinową i herbatę bez teiny jak np.  Rooibos.

I Faza diety

Trwa 2 tygodnie, utrata wagi 4-6 kg. W jadłospisie powinno się znaleść 6 posiłków. Powinny one zaspokajać głód, muszą więc być normalnej wielkości.

Zalecane produkty:
·    warzywa,
·    chude mięso,
·    ryby,
·    sery light,
·    jajka,
·    oliwa z oliwek.

Zabronione produkty:
·    tłuste mięsa,
·    tłuste sery żółte, dojrzewające,
·    mleko, jogurty, kefiry, lody,
·    słodycze,
·    produkty zbożowe,
·    owoce,
·    kawa,
·    herbata.
·    słodycze: (do 75 kalorii dziennie!) sorbety, dropsy, kakao,
·    produkty bogate w skrobię: wszystkie gatunki pieczywa, maca,

·    płatki wszelakiego rodzaju ,owsianka, ryż, makarony, ciastka,
·    wszelkie alkohole, w tym także piwo i wino, nawet w małych ilościach.

II Faza diety

Umożliwia dalsze chudnięcie, jednak już stopniowe. Celem tego etapu jest stopniowy powrót do zwiększonego spożycia węglowodanów przy dalszej utracie wagi.

Zalecane produkty:
·    owoce jak brzoskwinie, jagody, gruszki, jabłka, kiwi, morele, pomarańcze,

·    jogurt light,
·    zielony groszek,
·    pieczywo z białej mąki,
·    ryż,
·    wino czerwone.

Nadal unikaj:
·    ananasa,
·    bananów,
·    owoców z puszki,
·    soków owocowych,
·    dżemów,
·    miodu,
·    lodów,
·    buraków,
·    marchewki,
·    kukurydzy,
·    ziemniaków,
·    chleba pszennego.

III Faza diety

Powinna stanowić nasze nowe nawyki żywieniowe. W przypadku ponownego tycia należy powrócić do fazy pierwszej. Dieta South Beach  ma stanowić sposób odżywiania na całe życie. Etap ten możesz  stosować, jak długo chcesz.

Jedną z głównych zalet tej diety jest bezpieczeństwo stosowania i jej korzystny wpływ na twoje zdrowie. Dieta South Beach jest dietą racjonalną, gdyż pozwala na pokrycie większości składników odżywczych i mineralnych. Pozwala utrzymać wymarzona sylwetkę dzięki stopniowym wprowadzaniu pokarmów.

Jej główną wada jest to, że jest to dietą  droga i niełatwa do przygotowania w naszych warunkach, bo opiera się na trudno dostępnych produktach, np. krabach, mango. Czas przygotowania posiłków jest znaczenie wydłużony, przepisy są pracochłonne.
Poprzedni artykułKapuściana dieta
Następny artykułDieta Atkinsa
Ewa Adamczyk
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com