Wszystko o efekcie yo-yo

243
Rate this post

Efekt yoyo (lub yo-yo) określa głównie skłonność do tycia po zrzuceniu wagi, nawet kilku małych kilogramów. Najczęściej pojawia się w momencie, gdy po zakończeniu odchudzania wraca się do złych nawyków żywieniowych. Dlatego też, żeby uniknąć owego efektu yo-yo należy szerokim łukiem unikać niekontrolowane jedzenie, a jednocześnie dbać o to, żeby nasz organizm miał zapewnioną dużą aktywność fizyczną.

Najczęściej ów efekt yo-yo pojawia się przy stosowaniu diet niskokalorycznych. Między innymi wygląda to tak, że przy stosowaniu owych diet dostarczamy organizmowi mało kalorii po to, żeby schudnąć, a potem wracamy do naszych złych nawyków, a to wiąże się z magazynowaniem przez organizm nadmiaru energii, a to z kolei wiąże się z ponownym tyciem.

Ponadto szybkie odchudzanie może się odbić dosyć niekorzystnie na stanie naszego zdrowia. Przyjmuje się, że powinno się chudnąć około pół do jednego kilograma na tydzień. Jeśli tempo chudnięcia jest wysokie, a więc przekracza jeden kilogram na tydzień, również może powodować efekt yo-yo. Ostatecznie skutkuje to problemami z utrzymaniem stałej wagi po zakończeniu stosowania danej diety.

Przy odchudzaniu trzeba pamiętać, że należy w ogóle zmienić nawyki żywieniowe, aby dieta, którą stosujemy miała na przyszłość jakiekolwiek skutki trwałe. Dlatego też trzeba często, średnio co tydzień, kontrolować wagę i monitorować zmiany w wadze naszego ciała. Jak można wnioskować odchudzanie nie jest proste, ale też wcale nie musi oznaczać ciężką pracę, katorgę. Wręcz przeciwnie, jeśli dobrze zagospodaruje się swój czas, zmieni diametralnie nawyki, ale z mocnym postanowieniem, może to być jednocześnie dobra zabawa, skuteczne odchudzanie i utrzymanie na dłużej odpowiedniej, wymarzonej wagi ciała. Jednocześnie wzrośnie nam poczucie własnej wartości, chęć do życia, elegancja, pewność siebie, seksapil, a ponadto będziemy się też podobać innym, wzbudzimy trochę zazdrości, zaskoczymy pozytywnie, przykujemy uwagę. Polecane dla kobiet w każdym wieku.

Poprzedni artykułDieta weekendowa
Następny artykułDieta na marzec
Ewa Adamczyk
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com