Czy łatwo być aktywnym? Korzyści z podejmowania aktywności fizycznej

311
Rate this post

Elementem zdrowego stylu życia (oprócz m.in. diety) jest aktywność fizyczna. Czy musisz wykupić karnet na siłownię, aby być aktywnym ruchowo? Oczywiście, że nie! Wybierz taką aktywność, która sprawa Ci radość. Ja w tej chwili najczęściej spaceruję, robię około 10 000 kroków dziennie. O to jest dla mnie w tej chwili optymalne rozwiązanie.

Aktywności, które możesz podejmować i nic kosztują: 

– spacery,

– bieganie,

– ćwiczenia w siłowniach pod chmurką,

– joga.

Aktywności, które nie wymagają dużych inwestycji:

– gry zespołowe,

– jazda na rowerze,

– jazda na wrotkach/rolkach,

– nordic walking,

– pływanie.

Wybieraj aktywność:

✅ Zgodnie ze swoimi preferencjami

✅Zgodnie ze stanem swojego zdrowia

✅Zgodnie ze swoim wiekiem i masą ciała

✅ Zgodnie ze swoimi możliwościami finansowymi

✅ Zgodnie z możliwościami lokalizacyjnymi

✅ Zgodnie ze swoimi umiejętnościami.

 

Korzyści z podejmowania aktywności fizycznej:

Szukasz motywacji, aby rozpocząć uprawianie sportu, zacząć biegać czy po prostu spacerować? Zrób to dla zdrowia! Oto korzyści z podejmowania aktywności fizycznej:

– Poza zdrową dietą dla zdrowia bardzo istotna jest codzienna aktywność fizyczna, co najmniej 30-45 minut dziennie. Razem z zrównoważoną dietą zapobiegają nadmiernemu przyrostowi masy ciała.

– Organizmowi człowieka potrzebna jest aktywność fizyczna do prawidłowego funkcjonowania oraz w celu prewencji różnych schorzeń. Zbyt mało intensywna aktywność ruchowa predysponuje do zachorowania na nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę typu 2.

– Cykliczny wysiłek fizyczny sprzyja normalizacji masy ciała oraz prewencji chorób przewlekłych – przyczynia się do poprawy tolerancji glukozy, zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, poprawia profil lipidowy, obniża ciśnienie krwi.- Aktywność fizyczna poprawia także samopoczucie i ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne.

– Regularne podejmowanie aktywności fizycznej sprzyja występowaniu takich cech, jak: upór i konsekwencja w działaniu, samodyscyplina, samozaparcie, umiejętność decydowania pod presją czasu.

Ważne jest, aby stopień podejmowanego wysiłku ruchowego był odpowiedni dla wieku i stanu zdrowia. Szanuj siebie i swoje zdrowie.

 

Ile kroków dziennie przynosi korzyści zdrowotne?

Liczysz ile dziennie robisz kroków? Chociaż w tym czasie trudno o imponującą liczbę kroków, to nie zapominajmy jak aktywność fizyczna ważna jest dla zdrowia.

W ostatnich latach, duże zainteresowanie koncentruje się wokół liczników kroków. Wiele osób tego typu aplikacje na urządzeniach mobilnych lub opaski na rękę traktuje jako mierniki swojej aktywności fizycznej. Czy wyznaczone minimum kroków – 6000, 8000, 10000 są skuteczne dla poprawy zdrowia?Odpowiedź znajdziemy w nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie „American Medical Association”. Okazuje się, że większe ilości dziennie wykonywanych kroków były związane z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci.

4840 uczestników nosiło akcelerometry średnio przez 5,7 dnia przez średnio 14,4 godziny na dzień. Średnia liczba kroków dziennie wyniosła 9124. W okresie średnio 10 lat odnotowano 1165 zgonów, w tym 406 zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego i 283 zgonów z powodu nowotworów.

Badacze zauważyli, że:

– w porównaniu z robieniem 4000 kroków dziennie, czyli niską aktywnością, robienie 8000 kroków dziennie było związane z 51%-owym niższym ryzykiem przedwczesnej śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny,

– robienie 12 000 kroków dziennie wiązało się z 65%-owym niższym ryzykiem przedwczesnego zgonu, w porównaniu z podejmowaniem 4000 kroków,

– wyższa liczba kroków były związane z niższymi wskaźnikami przedwczesnych zgonów z dowolnej przyczyny zarówno bez względu na płeć, zarówno wśród młodszych, jak i starszych osób dorosłych;

– w wynikach wtórnych badania wyższa liczba kroków była również związana z niższym odsetkiem zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów.

Naukowcy nie zauważyli związku między intensywnością spacerowania a ryzykiem przedwczesnego zgonu po uwzględnieniu całkowitej liczby kroków dziennie.

Źródło: Pedro F. Saint-Maurice, Richard P. Troiano, David R. Bassett, Barry I. Graubard, Susan A. Carlson, Eric J. Shiroma, Janet E. Fulton, Charles E. Matthews. Association of Daily Step Count and Step Intensity With Mortality Among US Adults. JAMA, 2020; 323 (12): 1151

Poprzedni artykułWidelec pomoże schudnąć
Następny artykułNaturalne spalacze tłuszczu
Ewa Adamczyk
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com