Prawdy i mity o treningu siłowym

330
Rate this post

Siłownia często kojarzona jest z miejscem przeznaczonym głównie dla mężczyzn. Kobiety na aerobik, faceci na siłownię – taka tendencja istnieje w klubach fitness. Kobiety boją się, że po siłowni, zamiast smukłej sylwetki, będą miały posturę zaawansowanej kulturystki. Niestety, tak jak i na temat odchudzania, tak i o treningu siłowym istnieje wiele mitów, które zniechęcają kobiety do korzystania z atlasów, czy sztang.

Pora wyjaśnić kilka spornych kwestii

Czy ćwiczenia na siłowni powodują u kobiet nagły przyrost tkanki mięśniowej? NIE

Odpowiednio dobrany dla kobiet trening na siłowni to trening wytrzymałościowy, który ma na celu przede wszystkich zmniejszanie obwodów ciała i kształtowanie sylwetki poprzez spalanie tkanki tłuszczowej. Powoduje redukcję tkanki tłuszczowej, spadek masy ciała przy jednoczesnym wyraźnym zwiększeniu siły. Podczas stosowania wytrzymałościowej metody treningu masa mięśniowa w niewielkim stopniu ulega zwiększeniu.

Czy podczas wysiłku fizycznego na efektywność spalania tkanki tłuszczowej ma wpływ odpowiednie tętno? TAK

Poziom tętna niezbędny do spalania tłuszczyku zależy od wieku oraz sprawności ćwiczącego. Wysokość tętna jakie należy mieć, żeby efektywnie ćwiczyć można obliczyć na podstawie wzoru: 220 – wiek = 100%. Spalanie tkanki tłuszczowej odbywa się na poziomie 60-70% tej wartości.

Dla przykładu obliczę odpowiednie tętno dla siebie, czyli (nie kryjąc wieku) – 25-latka. Wprawdzie jestem humanistką, ale postaram się sprostać temu matematycznego zadaniu

220-25=195, 60% z 195 to 117, a 70% ze 195 to136,5. Czyli moja tkanka tłuszczowa będzie efektywnie spalana, jeśli moje serce podczas treningu nie będzie biło szybciej niż 136 uderzeń/minutę, ale nie mniej niż 117 uderzeń na minutę.

Każdy z Was może obliczyć tętno dla siebie, by trening uczynić bardziej efektywnym, a nie tylko efektownym Natomiast czas wysiłku powinien trwać minimum 30 minut.

Czy im bardziej się spocimy, tym szybciej schudniemy? NIE

Wiele osób ćwiczy na rowerku, czy stepperze do upadłego, bo mokra koszulka kojarzona jest z pozbywaniem się tkanki tłuszczowej. Jednak podczas zbyt forsownego wysiłku wypacana jest głównie woda z organizmu, a spalane własne mięśnie. Na efektywność treningu wpływa, wspomniane wyżej, utrzymanie odpowiedniego tętna.

Czy po ćwiczeniach powinno się jak najszybciej coś zjeść? TAK

Należy to zrobić do godziny po ćwiczeniach, bo wtedy energia będzie pobierana z tłuszczów znajdujących się w organiźmie. Jeśli tego nie zrobimy, to zaczniemy spalać mięśnie, czyli większość treningu pójdzie na marne. Takim posiłkiem powinno być białko (np. chude mięso, ryby), węglowodany złożone (ryż, wafle ryżowe, kasza), jak i batony białkowo-węglowodanowe, czy odżywki.

Mam nadzieję, że choć trochę rozwiałam kilka wątpliwości związanych z efektywnym treningiem.

Teraz pora na Was. Chwyćcie za kalkulatory, obliczcie prawidłowe tętno i wcale nie musicie zostać miss mokrego (lub spoconego) podkoszulka na siłowni, by skutecznie spalić tłuszczyk i wyrzeźbić piękne ciałko

Poprzedni artykułDodatki do żywności
Następny artykułSkładniki odżywcze
Ewa Adamczyk
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com