Herbata w kosmetyce

353
Rate this post

Herbata jako napój  do picia, podawany na w rożnych postaciach i na wiele sposobów, podbiła serca ludzi na całym świecie.  Jej dobroczynny wpływ na nasz organizm był znany już starożytnym plemionom ludzkim z dalekiej Azji, gdzie narodziła się tradycja jej picia. Cenne właściwości herbaty coraz częściej są też wykorzystywane w kosmetyce, jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Do tego celu stosuje się najczęściej białą lub zieloną herbatę, gdyż zawierają one najwięcej wartościowych substancji. Jakie cechy herbaty wykorzystywane są w kosmetyce ? Otóż pierwszym i dość drażliwym tematem dla każdej Pani jest pojawianie się zmarszczek na twarzy. Najważniejszym składnikiem zielonej herbaty powodującym jej dobroczynne działanie na urodę są polifenole. Są to związki chemiczne o działaniu przeciwutleniającym (usuwające wolne rodniki), które w dodatku działają silniej niż witaminy C i E. W wyniku stosowania kosmetyków, które zawierają antyoksydanty tkanka łączna skóry i naczynia krwionośne stają się mocniejsze, a skóra jest lepiej chroniona przed promieniowaniem UV. Właśnie z tego względu ekstrakt z herbaty jest często stosowany w preparatach przeciwzmarszczkowych.

Inne działanie zielonej herbaty, wykorzystywane w kosmetyce, to walka z przetłuszczjacą się skórą i łupieżem. Równie często jak w kosmetykach dla cery dojrzałej herbata pojawia się w kosmetykach dla młodej skóry. Wynika to z faktu, że ekstrakt z jej liści potrafi zahamować nadmierną aktywność gruczołów łojowych odpowiedzialnych za przetłuszczanie się skóry i tworzenie wyprysków. Dzięki swoim właściwościom normalizującym pracę gruczołów łojowych herbata jest też składnikiem preparatów do pielęgnacji skóry głowy i włosów przetłuszczających się i skłonnych do łupieżu.

Innymi  właściwościami herbaty to działanie kojące, przeciwzapalne i antybakteryjne. Ekstrakt z herbaty możemy spotkać w kosmetykach o działaniu łagodzącym i nawilżającym, gdyż zmniejsza podrażnienia i zaczerwienienia. Szczególnie często występuje on w kosmetykach do pielęgnacji okolic oczu, ponieważ pomaga zmniejszyć świąd i pieczenie występujące przy stanach zapalnych, a ponadto obkurcza drobne naczynia krwionośne, dzięki czemu obrzęki pod oczami ulegają zmniejszeniu.

Herbata, podobnie jak kawa, zawiera też kofeinę, która pobudza i przyspiesza spalanie tłuszczu w komórkach. Z tego powodu stosuje się ją w różnych preparatach wspomagających odchudzanie i ujędrniających.

Ponadto dodatkowym elementem wykorzystywanym przez producentów kosmetyków jest jej aromat. Herbata stanowi składnik wielu perfum, wód toaletowych oraz dezodorantów, nadając im orzeźwiający i świeży zapach.