Czy zielona herbata może zapobiegać grypie?

201
Rate this post

Czy w tym roku też się obawiasz się tej choroby? Zapewne tak, nie ma nic w tym dziwnego, nikt z nas nie lubi być chory. Jednak co zrobić, aby uniknąć tego nie przyjemnego stanu? Pewnie znasz najpopularniejsze sposoby takie jak: 

– szczepienie się;

– unikanie kontaktu z osobami chorymi;

– mycie rąk przed każdym posiłkiem (stosowanie bardzo ostrej higieny osobistej);

– uprawianie sportu;

– zdrowo się odżywiać.

To są najbardziej popularne metody. Jednak naukowcy podają ostatnio jeszcze jedną receptę.  Jest to płukanie gardła zieloną herbatą. Nie jej picie, ale właśnie płukanie. Uczeni z Uniwersytetu Shizuoka przeprowadzili test na ludziach starszych z opieki domowej. Gdzie ryzyko wystąpienia chorób wywołanych wirusami jest kilkukrotnie większe.

Podzielili oni ich na dwie grupy. Jedna płukała gardło 3 razy dziennie zieloną herbatą, natomiast druga nie wykonywała tej czynności. Badanie trwało przez 3 miesiące (styczeń – marzec). Na koniec prowadzonego testu okazało się, że u osób płukających gardło zarażenie się wirusem grypy było o 87 %  niższe.

Jest to możliwe dzięki zawartym w zielonej herbacie katechinom, które mają zdolność do zwiększania odporności organizmu. Jednak jej picie, aż tak bardzo nie pomaga. O wiele lepszym rozwiązaniem jest płukanie naszego gardła. Naukowcy tłumaczą to tym, że podczas tego procesu większa ilość katechin pozostaje w gardle, które chronią nas przed szkodliwymi wirusami.

Jeżeli w tym roku pragniesz być zdrowa to warto wypróbować wyżej przedstawioną metodę. Nic na tym nie stracisz, a możesz zyskać znacznie więcej.

Poprzedni artykułArbuzy i truskawki
Następny artykułDieta wzmacniająca kości
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com