Historia zielonej herbaty

309
Rate this post

Jest to najstarszy gatunek herbaty, który liczy sobie już prawie 5000 lat. Nie ma pewności, gdzie i kiedy po raz pierwszy została zaparzona. Jednak powstało wiele legend, z których każda ma ziarnko prawdy. Najbardziej znana historia przedstawia chińskiego cesarza Shen Nong. To właśnie on niby miała zaparzyć tą herbatę jako pierwszy. Podczas odpoczynku pod krzewem herbacianym do gorącej wody wleciało mu kilka listków. Uzyskany napar bardzo mu zasmakował, a także przypisał mu wiele właściwości zdrowotnych.  Pierwsze zapiski historyczne o zielonej herbacie pojawiają się około VIII wieku p. n. e.

książka

Podczas panowania dynastii Tang (618 – 907) powstała książka o zielonej herbacie.  Została ona napisana przez chińskiego poete Lu Yu. Jest ona uważana za jedną z najważniejszych publikacji na temat tej herbaty. Zostało w niej zawartych  wiele zagadnień takich jak: sposoby parzenia zielonej herbaty, opisy narzędzi do zbioru, spis plantacji, opisy krzewów herbacianych.

Podróż do Japonii

Zielona herbata do Japonii dotarła  dopiero VIII wieku. Kiedy to Japońskich mich Dengyo Daishi przywiózł nasiona do swego ojczystego kraju. Zaczęła być uprawiana przez japońskich rolników.  Picie tej herbaty w Japonii stało się ceremonią powiązaną z buddyzmem zen. Na pstrzeni lat powstawały coraz lepsze procesy produkcji. Zyskała ona tam sławę przede wszystkim ze swych właściwości zdrowotnych. Japończycy wierzą, że pijąc ją codziennie zapewnimy sobie długie  i szczęśliwe życie.

Podbój Europy i Ameryki

Została ona przywieziona do Europy w XVI wieku. Europejscy kupcy  podczas podróż do Azji zostali zaproszeni na spróbowanie zielonej herbaty.  Po zdegustowaniu postanowili oni, że zaimportują ją do swego kraju. W Wielkie Brytania stała się bardzo popularna. Skąd zaczęto ją eksportować do Ameryki, gdzie cieszyła się taką popularnością, że rząd Wielkiej Brytanii postanowił na nią nałożyć podatek. Rozwścieczyło to kolonistów, którzy w 1773 roku w Bostonie wrzucili ponad 45 ton herbaty do wody.

Zielona herbata teraz

Aktualnie zielona herbata jest znana na całym świecie. Zapotrzebowanie cały czas na nią wzrasta. Prowadzone badania od kilku dekad pokazują, że ma ona bardzo dużo właściwości zdrowotnych. To właśnie powoduje, że coraz chętniej ją pijemy. Medycyna orientalna podaje 61 dolegliwości, na które ma wpływ dobroczynny. Produkcja odbywa się w Chinach, Japonii, Indonezji i Wietnamie.