Jak znaleźć w sobie motywację żeby chciało się ćwiczyć?

206
Rate this post

Marzy Ci się zgrabna sylwetka, ale nie możesz się nigdy zebrać w sobie żeby zacząć regularnie ćwiczyć i dbać o siebie? Jak mówi powiedzenie,” najtrudniej jest zacząć”, ale nie martw się! Mamy dla Ciebie kilka porad, dzięki którym skutecznie zmotywujesz się do działania.

Jednym z powodów przez które często nie chce ci się ćwiczyć jest brak czasu spowodowany natłokiem obowiązków. Zwykle jednak jest tak, że to nie za duża ilość zadań sprawia,  że masz mało czasu, lecz chaos w tym jak zarządzasz swoim czasem. Zgodzisz się ? Wiele kobiet ma problem z ułożeniem priorytetów zadań, które mają wykonać w ciągu dnia. Może też u Ciebie ćwiczenia i aktywność fizyczna lądują na ostatnim miejscu tzw “listy rzeczy do zrobienia”.  Właśnie wtedy myślisz sobie . Jeszcze mam do zrobienia to jeszcze tamto,  o nie , nie zdążę już dzisiaj na trening” . Inna sytuacja to jak zaplanujesz sobie cały dzień a wieczór przychodzi tak szybko …  Myślisz sobie “Już nie  zdążysz nic więcej zrobić”

Zatrzymaj się teraz przez chwilę i pomyśl:

“Czy faktycznie nie da mi się znaleźć  30 min na ćwiczeni w ciągu dnia. ? A gdybym zrobiła zakupy 15 min. szybciej i nie obejrzała serialu to może jednak znajdzie się ten czas wieczorem ?

Wychodząc z założenia, że to właśnie brak czasu jest powodem że nie chce Ci się ćwiczyć poznaj Martę. Marta jest matką dwójki dzieci, żoną oraz managerem w jednym z dużych Banków. Chciałbym ci ją przedstawić ponieważ Marta jest zapracowaną osobą a mimo wszystko znajduje czas na 1 godzinny trening 3 razy w tygodniu a dodatkowo biega w niedzielę. Jak już trochę poznałaś naszą bohaterkę poznaj jakimi zasadami się kieruje, żeby znaleźć czas na ćwiczenia. W czasie rozmowy Marta powiedziała mi , że powodem dlaczego jej się chce przychodzić na sale fitness jest to że ma to w planie dnia. “Tak sobie wszystko zorganizowałam, że ta 1 godzina jest tylko dla mnie”

Zasada Pareto

Słyszałaś o zasadzie Pareto? Zgodnie z nią, 20 procent rzeczy daje 80 procent efektywności.  Reszta to pożeracze czasu które nic nam nie dają.  Marta często weryfikuje co jest dla niej ważne. Co jest priorytetem w ciągu dnia , tygodnia, miesiąca.

Zrób swoją osobistą listę pożeraczy czasu, na które tracisz najwięcej swojej energii. Może być to zarówno niekończące się surfowanie po Internecie, jak i bezmyślne skakanie po kanałach w telewizji. Zapytaj samą siebie, czy to jest tak ważne jak dobra forma lub zdrowie?

Zasada Pareto tyczy się wielu dziedzin życia , pasuje również do planowania treningów. Jeżeli twojm celem jest odchudzanie to 20% ćwiczeń, aktywności i zasad da ci 80% skuteczności. W wybraniu tych 20% na pewno pomoże ci trener osobisty lub dobre źródła informacji.

Cel i powód twoich działań

Marta wychodzi z założenia, że jeżeli już coś robisz to rób to w jasno określonym celu. Nawet jeżeli ogladasz telewizję to twoim celem jest relaks i odpoczynek. Jeżeli cię to odpręża to to rób. Jednak wiedz, że twoim celem jest odpoczynek i ile chcesz przeznaczyć na niego czasu. Marta zdradziła, że jej wystarczy 20 min na odpoczynek w ciągu dnia, wtedy czyta czasopisma dla kobiet. Podkreśla jednak że nie przeznacza na to więcej czasu niż zaplanowała.

Plan i dyscyplina jest najważniejsza

Do działania doskonale motywuje stworzenie określonego planu. W drodze do wyznaczonego celu nie obędziesz się bez organizatora z kalendarzem i listą zadań do wykonania. Każdego wieczora notuj, co udało Ci się osiągnąć danego dnia, co mógłbyś jeszcze poprawić i jakie działania chcesz podjąć dnia kolejnego. Lub zaplanuj sobie od razu cały tydzień.

Poza planem oczywiście ważne jest, żeby go przestrzegać. Marta jest bardzo zorganizowana, ale też wie, że to co zaplanowała trzeba wykonać i nie ma wybacz. Wokół nas jest wiele rozpraszaczy trzeba je umięjętnie eliminować tak, żeby wykonywać najważniejsze. Tu właśnie stosuje zasadę Pareto.

“Jeżeli zaplanowałam sobie jogging lub zakupy w danym dniu to to robię . W końcu sama sobie to zaplanowałam a jestem dla siebie najlepszą szefową.”