Zalety rozciągania dla biegacza

184
Rate this post

Aby zrozumieć potrzebę rozciągania się, poznać musisz funkcje poszczególnych tkanek miękkich naszego organizmu. Podczas biegu, wbrew pozorom nie pracują wszystkie mięśnie nóg – jedne z  nich są bardziej eksploatowane, inne natomiast, poddawane są mniejszym obciążeniom.

Dlaczego rozciąganie mięśni przed i po biegu jest tak ważne

Tego typu nierównomierna praca mięśni przyczynia się do zachwiań w napięciu mięśniowym. Jedne z nich są bardziej sztywne i napięte, inne natomiast, nadmiernie rozciągnięte. Tego typu dysproporcja napięcia może w dłuższym okresie czasu stać się przyczyną różnego rodzaju dolegliwości, które mogą ci uniemożliwić dalsze bieganie. W związku z tym, zadbać musisz o wyrównanie napięcia wszystkich struktur mięśniowych.

Mięśnie, które w trakcie biegu pracują intensywnie, kurczą się i stają się twardsze. Po jakimś czasie, gdy nie będziesz ich rozciągać, zaczną one ograniczać fizjologiczny zakres ruchu w stawach. Próby jego pogłębiania wywoływać mogą ból, a unikanie wykonywania tego ruchu ograniczać będzie zakres w jeszcze większym stopniu. Tego typu błędne koło ma ogromny wpływ na technikę biegu, twoją sylwetkę i poprawność postawy w jego trakcie, a także na długość kroku. Rozciągnie pomaga ci zapobiec sztywności mięśni oraz późniejszym przykurczom będącym konsekwencją długotrwałego napięcia mięśniowego w czasie treningów.

To jednak nie koniec zalet rozciągania. Wpływa ono również na wzrost przepływu krwi w mięśniach, co powoduje lepsze odżywanie stawów, ścięgien i mięśni oraz sprawniejsze usuwanie produktów przemiany materii. To natomiast pozwala na szybszą regenerację po treningu.

Przykładowe ćwiczenia rozciągające

Przed bieganiem warto wykonać na przykład wymachy nogą. Chwytasz się solidnego przedmiotu, stajesz na jednej nodze, a następnie wymachujesz nogą w przód i w tył. Wykonujesz 20 powtórzeń, a następnie wymachujesz tą samą nogą z boku na bok 20 razy.

Po bieganiu natomiast, dobrym ćwiczeniem będzie rozciągnie łydek w staniu przy ścianie. Stajesz przed ścianą z dłońmi opartymi o ścianę na wysokości klatki piersiowej. Śródstopie prawej stopy umieszczasz na ścianie tak, aby pięta dotykała podłogi. Następnie delikatnie pochylasz się w stronę ściany aż do momentu, kiedy poczujesz, że łydka się rozciąga.

Poprzedni artykułJak zacząć odchudzanie?
Następny artykułPrzebudowa piramidy
Ewa Adamczyk
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com