Jak dobrać muzykę do treningu?

196
Rate this post

Muzyka to kluczowy element każdego treningu – jest ona w stanie nie tylko zwiększyć Twoją motywację, lecz również jego skuteczność. O tym czy przy danym utworze ćwiczy Ci się dobrze, świadczy jej tempo wyrażone w uderzeniach na minutę.

Tempo muzyki powinno być zgodne z rytmem treningu

Mówiąc najprościej, do ćwiczeń najlepiej nadają się utwory, których tempo jest identyczne jak rytm wykonywanych przez Ciebie kroków. Związane jest to z tym, że posiadasz naturalną tendencję do poruszania się wraz z rytmem słyszanej przez nas melodii. Dynamiczny bit jest w stanie zmotywować Twoje ciało do jednostajnego, nieprzerwanego powtarzania określonej sekwencji ruchów. W konsekwencji tego zapominasz o zmęczeniu i koncentrujesz się wyłączenie na liczbie powtórzeń, a to sprawia, że ćwiczyć możesz dłużej, intensywniej i skuteczniej.

Jak wybrać najlepsze tempo muzyki

W jaki sposób zmierzyć ile uderzeń na minutę ma muzyka, przy której planujesz trenować? W Internecie jest całe mnóstwo stron na których możemy zmierzyć jej wartość BPM poprzez włączenie jej lub wpisanie tytułu.

Jak dowodzą badania, najlepsze tempo uzyskać można trenując przy muzyce o średnim tempie od 120 do 140 uderzeń na minutę. Dotyczy to zarówno ćwiczeń o charakterze kardio, jak i siłowym.

Do podnoszenia ciężarów najlepiej nadają się utwory w przedziale od 130 do 140 BPM, do dynamicznego marszu – od 137 do 139 BPM, do jazdy na rowerze – 135 do 170 BPM, a do biegania – od 147 do 169 BPM.

Co jakiś czas zmieniaj swoją playlistę

Pamiętaj jednak, że jeżeli przez długi czas Twoim treningom towarzyszy identyczny zestaw utworów, Twój zapał do treningów może nieco osłabnąć. Wówczas poszukaj nowej muzyki o podobnym tempie.