Bieganie od zakupu butów do własnego rekordu w pierwszych zawodach

184
Rate this post

Bieganie należy rozpocząć od podstawowych testów swojego zdrowia. Zacznij od takich badań jak morfologia i ekg. Całą morfologie powinno się wykonywać co 6 miesięcy, ekg raz na 12 miesięcy. Mając dobre wyniki badań ruszamy na poszukiwanie butów. Polecał bym przed zakupem zrobić rozpoznanie w sklepie biegacza aby dobrać obuwie takie, które zapewnią komfort i ograniczą ryzyko kontuzji kolana. Dobór ubrania pozostaje w gestii biegacza. Należy pamiętać że temperatura odczuwalna podczas biegu jest plus 10 stopni więcej niż mamy na zewnątrz.

Jaki dystans na początku treningów?

Treningi początkujący biegacz powinien rozpocząć od marszobiegów np:2 minuty biegu i 3 minuty marszu. Z każdym tygodniem zwiększając minuty biegowe a zmniejszając marsz. Po kilku tygodniach 30 minut biegu ciągłego nie powinno sprawiać nam problemu.

Jaki dystans na pierwsze zawody ?

Na pewno warto zacząć od najmniejszych dystansów. Wystartuj na początku np na zawody z biegiem o dystansie 10 km. Pierwszym razem spróbuj w ogóle pokonać taką odległość. Kolejnym etapem to ukończenie 10 km w okolicach 1 godziny.

Pamiętaj o rozgrzewce przed startem

Rozgrzewka przed biegami powinna składać się z krótkich przebieżek w rytmie dużo wolniejszym od tempa w którym chcemy biec, dopiero ostatnie dwie trzy przebieżki są w mocniejszym tempie. Później przechodzimy do ćwiczeń gimnastycznych całego ciała bo musimy pamiętać że w trakcie biegu pracuje więcej partii mięśniowych niż tylko mięśnie nóg. Po gimnastyce lekki streching i można przemieszczać się w kierunku startu.

Jak biec ten pierwszy raz

Po starcie trzeba pamiętać żeby nie dać się ponieść emocjom tysiaca biegaczy i biec swoim założonym tempem. Bardzo często płacimy za „hurra” start w połowie dystansu. Gdy osiągniemy metę trzeba pamiętać aby zadbać o ciepły ubiór i uzupełnienie płynów i następnie cieszyć się z nowego rekordu życiowego.

 

Suplementacja przed startem

Gdy planujemy start w zawodach musimy uważać na suplementację. Często jest tak że posłuchamy znajomych i kupimy np: Guaranę która działa bardzo pobudzająco na organizm. Jest ona bardzo pomocna ale tylko dla osób które sprawdziły jak organizm zachowuje się w trakcie treningu. Dla osób które tego nie zrobiły skutki mogą być odwrotne od założonych i pobiegniemy dużo gorzej niż byśmy chcieli. Tyczy się to również innych suplementów.