Jak zmniejszyć apetyt na słodycze?

200
Rate this post

Jednym z nietypowych sposobów jest wykorzystanie ciemnej czekolady. Od dawna niezaprzeczalne twierdzenie o wyższości gorzkiej czekolady nad mleczną, zostało potwierdzone w 2008 roku przez naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego. Zobacz jak wyglądał eksperyment i jakie wyciągnięto wnioski.

Badacze z Wydziału Żywienia Człowieka wykazali, iż ciemna czekolada jest bardziej pożywna i sycąca niż mleczna. Zmniejsza tym samym pragnienie zjedzenia czegoś słodkiego, słonego i tłustego. Innymi słowy gorzka czekolada może być efektywnym środkiem odchudzania i zdrowej diety.

Eksperyment

By porównać wpływ gorzkiej i mlecznej czekolady jednocześnie na apetyt i późniejsze zużycie kalorii, szesnastu młodych i zdrowych mężczyzn o normalnej wadze, lubiących zarówno ciemną, jak i mleczną czekoladę; wzięło udział w tzw. eksperymencie cross over. Za tym pojęciem kryje się podział na 2 raporty, z każdej sesji oddzielny. W pierwszej panowie jedli gorzką czekoladę, w drugiej mleczną.

Wszyscy ostatni posiłek jedli 12 godzin przed doświadczeniem, a w trakcie badania spożyli 100g czekolady w ciągu 15 minut. Zawartość kalorii była prawie identyczna dla obu rodzajów tabliczek.
Podczas kolejnych pięciu godzin, uczestnicy mieli zapisywać stan swojego apetytu co pół godziny tj. głód, sytość, pragnienie konkretnych pokarmów i odczucia względem smaku czekolady.

Wnioski

Dwie i pół godziny po zjedzeniu, bez uprzedzenia, panom zaoferowano pizzę. Poproszono by jedli do momentu poczucia komfortowego nasycenia. Następnie u każdej osoby zanotowano wartość pobranych kalorii.

Wyniki można określić jako co najmniej interesujące. Okazuję się, że pobór kalorii po zjedzeniu pizzy jest o 15 procent mniejszy, po uprzednim zjedzeniu gorzkiej czekolady!

Uczestnicy zaraportowali, że ciemna czekolada wywołała, mniejszy głód w stronę słodkiej, słonej i tłustej żywności; niż mleczna.

Podsumowanie

Ostatecznie, poza dostarczaniem

  • zdrowszych kwasów tłuszczowych ( m.in. omega3 ),
  • licznych antyoksydantów i
  • potwierdzonego naukowo działania przeciwzawałowego;

gorzka czekolada może wspomóc naszą wstrzemięźliwość względem tak bardzo kuszących, słodkich, tłustych i słonych potraw. Jest to ważna informacja dla tych którzy chcą poszaleć ze słodkim w czasie np świąt wigilijnych. W tym okresie odpowiedź na pytanie jak zmniejszyć apetyt na słodycze może być zbawienna.