Ćwiczenia aerobowe

586
Rate this post

Aby schudnąć trwale należy pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zmiana diety nie pozwala spalić tkanki tłuszczowej – odpowiednia,urozmaicona dieta pozwala ograniczyć przyrost nowej tkanki tłuszczu. Zgromadzone warstwy tłuszczu musimy jednak spalić sami. Konieczny do tego jest wysiłek fizyczny.

Nie wszystkie ćwiczenia sprzyjają spalaniu tłuszczu. Możemy katować się seriami brzuszków, a tłuszczu nie ubędzie. Dzieje się tak dlatego, że tłuszcz spala się najlepiej przy długotrwałym wysiłku. Idealnie sprawdzają się wtedy ćwiczenia aerobowe.

Ćwiczenia aerobowe

Ćwiczenia aerobowe to ćwiczenia wykonywane przez mięśnie wykorzystujące tlen do uzyskania energii. Spalanie tlenowe jest bardziej wydajne od spalania beztlenowego, jednak przy dużym, krótkotrwałym wysiłku (brzuszki, pompki itd.) układ krążenia nie jest w stanie dostarczyć odpowiednią ilość tlenu. Wówczas nasze mięśnie korzystają z energii beztlenowej. Tłuszcze musimy spalić tlenowo. Ćwiczenia aerobowe nie wymagają aż tak dużej dawki energii, lecz ich sekretem jest czas wykonywania ćwiczenia. Ćwiczenia aerobowe można wykonywać bez przerwy przez ponad 20 min. Ten rodzaj ćwiczeń poprawia wydolność serca i całego układu krwionośnego.

Jakie ćwiczenia są aerobowe?

Ćwiczenia aerobowe to ćwiczenia wykonywane przy wysokim tętnie, lecz dużo niższym od maksymalnego. Aby obliczyć nasze maksymalne tętno musimy od 220 odjąć nasz wiek. Dla przykładu tętno maksymalne dla osoby 30-letniej to 190. Jest to teoretyczne tętno maksymalne proste – nie uwzględnia indywidualnych możliwości organizmu. Ćwiczenia aerobowe należy wykonywać w przedziale 60% – 80% tętna maksymalnego. Dla naszej przykładowej osoby 30-letniej będzie to przedział 114-152. Kontrola tętna wymaga wykorzystania pulsometru. Można posłużyć się jeszcze bardziej uproszczoną metodą. Wystarczy spróbować rozmawiać w trakcie wykonywania ćwiczenia. Wypowiedzenie kilku zdań, nie powinno stanowić problemu i nie może skutkować pojawieniem się zadyszki. Oczywiście dłuższe wypowiedzi będą niemożliwe.

Doskonałym przykładem ćwiczeń aerobowych jest jazda na rowerze, bieganie (długie), pływanie, szybki marsz, wiosłowanie. Najważniejsze jest utrzymywanie równego tempa (przynajmniej na początku naszej przygody z ćwiczeniami) i pilnowanie, by nasze ćwiczenia trwały co najmniej 30 min. Po tym czasie nasz organizm zaczyna spalać tłuszcz. Wcześniej mięśnie korzystają z zapasu energetycznego w postaci glikogenu. Co ciekawe, przed ćwiczeniami warto przyjąć niewielką dawkę węglowodanów, aby nasz organizm stopniowo przeszedł do spalania tłuszczu. W przypadku braku energii może on zamiast tłuszczu spalać nasze mięśnie.

Ćwiczenia aerobowe to doskonały sposób na spalanie tłuszczu. Warto jednak łączyć ćwiczenia aerobowe z ćwiczeniami siłowymi. Dzięki temu warstwy tłuszczu zastąpimy wyrzeźbionymi mięśniami.