Cała prawda jak spalić tłuszcz z ud i brzucha

211
Rate this post

Wiele kobiet szuka skutecznego sposobu, by schudnąć z ud, brzucha lub jak zniwelować mało estetyczne boczki. Niestety, spalanie tkanki tłuszczowej nie przebiega tak wybiórczo, jak by chciały – nawet robiąc 100, 200 czy 300 powtórzeń ćwiczeń na mięśnie brzucha nie spalasz znajdującej się w jego okolicach tkanki tłuszczowej. Co najwyżej zwiększasz siłę mięśni, sprawiasz że będą one bardziej wytrzymałe lub po prostu je rozbudowujesz.

Jak więc spalić tłuszcz którego masz za dużo tu i ówdzie? Najważniejsze jest, żebyś pamiętała, że ćwicząc, spalasz tkankę tłuszczową pochodzącą z całego organizmu. Zostałaś tak stworzona, że nie czerpiesz zapasów z konkretnego miejsca, lecz spalasz ten tłuszcz, który jest transportowany przy pomocy osacza krwi i limfy. U każdego człowieka tkanka tłuszczowa odkłada się w różnym stopniu na określonych częściach ciała. Idąc tym tropem, jeśli ktoś posiada tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha czy bioder, to niestety właśnie tam tkanka tłuszczowa zostanie proporcjonalnie spalona w stosunku do reszty ciała, a nie szybciej. Chcąc schudnąć z brzucha spalisz również tłuszczyk na rękach czy nogach, w efekcie tego, te partie ciała również wyszczupleją. W modelowaniu sylwetki, owszem, są pewne ograniczenia, lecz również spore możliwości. Nie przejmuj się zatem jeśli masz zaokrąglony brzuszek oraz smukłe nogi i czytając ten artykuł obawiasz się, że staną się jeszcze chudsze przy próbie spalenia brzuszka. Wystarczy odpowiednią dietą i systematycznym treningiem spalić tłuszczyk, a zestaw ćwiczeń wzbogacić o ćwiczenia siłowe ukierunkowane np. na uda. Dzięki temu zbudujesz trochę mięśni, twoje nogi staną się jędrne oraz kształtne i wizualnie pasować będą do reszty Twojego ciała.

No dobrze, ale jak należy ćwiczyć żeby spalić ten niechciany tłuszcz? Niestety, nie istnieje jedna słuszna droga do celu.

Samo wprowadzenie diety o ujemnym bilansie energetycznym, czyli takiej, gdzie mniej kalorii przyjmujesz niż spalamy, powinno skutkować zmniejszeniem masy ciała. Żeby zredukować masę tłuszczu, powinnaś wprowadzić trening oporowy, który da sygnał dla twojego ciała, że mięśnie są mu potrzebne i nie powinien się ich pozbywać. Twoje ciało jest bowiem na tyle sprytne, że przy deficycie kalorycznym zacznie pozbywać się nieużywanych mięśni, jako, że nie opłaca mu się w okresie ,,głodu” utrzymywać muskuł, które jedynie wisząc utrzymują spoczynkowe napięcie i cały czas spalają cenne kalorie. Dla jednych wydaje się to oczywiste, dla innych nie do końca, ale pamiętać musisz, że większa masa mięśniowa to jednocześnie większy wydatek energetyczny dla twojego organizmu. W związku z tym, zachęcam wszystkie panie chcące zrzucić trochę tłuszczyku do treningu siłowego. Muskuły wcale nie rozrastają się tak szybko, jak to się niektórym wydaje, a odrobina ćwiczeń z obciążeniem nie zrobi z ciebie pakera.

Kolejnymi skutecznymi metodami na spalanie tłuszczu są treningi aerobowe i anaerobowe. Pierwsze z nich polegają na tym, że pracujesz z intensywnością niską lub umiarkowaną. Aby taki trening był skuteczny, powinien trwać długo. W przypadku spalania tkanki tłuszczowej najlepsza będzie praca ze stałą intensywnością przez długi okres czasu. Przykładami takiego treningu są : jogging, marsz, nordic walking,  jazda na rowerze itp. Wysiłek powinien trwać długo, ponieważ im więcej wykonasz pracy na takiej intensywności, tym więcej spalisz tłuszczu. W pierwszych minutach wysiłku spalasz w zdecydowanej większości zasoby energetyczne zmagazynowane w naszych mięśniach. Wraz z czasem, coraz większa ilość energii pochodzącej z tłuszczów kiedy to już czerpiesz w zdecydowanej większości energię z tłuszczów szkoda by było efekt ten zaprzepaścić dlatego powinnaś wysiłek ten kontynuować możliwie długo. Trening anaerobowy to natomiast taki, w trakcie którego nie jesteś w stanie pokryć wydatku energetycznego, jaki ma miejsce w czasie treningu wraz z wydychanym powietrzem oraz przy pomocy źródeł energetycznych w twoim organizmie. Przykładami tego typu treningów są różnorodne interwały, sprinty, treningi typu cross itp. W czasie takiego wysiłku spalasz tkankę tłuszczową pośrednio w efekcie ,,after burn”, gdzie dzięki tak dużemu długowi tlenowemu i ogólnego zmęczeniu organizmu spalasz kalorie jeszcze długo po zakończonym treningu. Sam w sobie jest on dużym wydatkiem energetycznym i przyczynia się do powstania ujemnego bilansu energetycznego.

Polecam sięgać do różnych form aktywności, np. dysponując 3 jednostkami treningowymi osoba średnio zaawansowana może wykonać w tygodniu trening siłowy angażujący wszystkie duże grupy mięśniowe, trening aerobowy i, jako trzeci, anaerobowy. Najskuteczniejsza forma wysiłku fizycznego to taka, która jest szyta na miarę. Jeżeli więc błądzisz w treningach siłowych, aerobach itp., poradź się trenera, jak skomponować swój własny zestaw jednostek treningowych. Ćwiczenia można przecież komponować w różny sposób i to,  co jednej osobie przynosi rewelacyjne rezultaty, dla innej może być nieefektywne lub stanowić szybką drogę do przetrenowania.

Poprzedni artykułZdrowa kuchnia dla smakoszy
Następny artykułPu-erh a odchudzanie
Ewa Adamczyk
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com