Jak podkręcić metabolizm?

209
Rate this post

Z  uśmiechem na twarzy wspominam czasy, gdy mogłam objadać się do woli, nie martwiąc o sylwetkę- wystające fałdki, widoczny cellulit czy nadprogramowe kilogramy…  Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, cudowne, beztroskie czasy zniknęły bezpowrotnie, a ja musiałam zmierzyć się z okrutną rzeczywistością.

Na myśl o liczeniu kalorii i planowaniu diety głęboko wzdycham- która z nas lubi ślęczeć nad tabelkami i jadłospisami… Niestety, po ukończeniu 20 roku życia, w ciągu każdej następnej dekady tempo naszego metabolizmu spada o kilka procent. Wszystko w organizmie zaczyna przebiegać coraz trudniej i wolniej. Dlatego z upływem czasu stajemy się coraz mniej atrakcyjne. Mimo obniżenia tempa przemiany materii, które postępuje z wiekiem, możemy mieć wpływ nasz metabolizm.

Założę się, że niejedna z nas spogląda na swoje koleżanki i zastanawia się jak to możliwe, że mimo spożywania dużej ilości jedzenia, nadal są szczupłe i atrakcyjne, bez mniejszego wysiłku utrzymują swoją wagę w normie. „Ona jest szczęściarą,  może jeść to, na co ma ochotę i w ogóle nie tyje”- myślimy, spoglądając z odrobiną zazdrości.

Na całe szczęście szybka przemiana materii nie jest tylko darem dla wybranych, ale szansą na szczupłą sylwetkę dla każdej z nas. Dobrą przemianę materii może mieć każda z nas. Istnieją bowiem naturalne sposoby na to, by ją przyspieszyć. Poznaj kilka sposobów dzięki którym maksymalnie podkręcisz swój metabolizm:

ODŻYWIANIE

O produktach przyspieszających spalanie tkanki tłuszczowej pisałam w artykule Naturalne spalacze tłuszczu (do lektury serdecznie zapraszam), więc temu zagadnieniu poświęcę kilka zdań.

małe posiłki
Zarówno przeżuwanie, jak i połykanie pożywienia wymaga zużycia energii. W trakcie jedzenia nasz metabolizm wzrasta. Im częściej jemy, tym lepiej przyswajamy składniki odżywcze, stymulując metabolizm. Dlatego też powinniśmy jeść często małe porcje. Oczywiście musimy pamiętać o tym, aby nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

proteiny
Jedzenie pobudza metabolizm, a pokarmy bogate w proteiny (chude mięso, drób, ryby, jajka itd.) pobudzają go najbardziej. Dieta oparta w głównej mierze na proteinach może zwiększyć tempo metabolizmu aż o 30%.

tłuszcze
W naszej diecie powinniśmy przede wszystkim ograniczać tłuszcze zwierzęce, które dla naszego organizmu są jedynie źródłem energii i praktycznie w 100% magazynowane w formie tkanki tłuszczowej. Znacznie korzystniej zastępować je surowymi olejami roślinnymi i tłuszczami rybimi, które służą do budowy ważnych związków w organizmie, natomiast w mniejszym stopniu wędrują do komórek tłuszczowych.

odpowiednia pora dnia
Powinniśmy spożywać największe posiłki o tej porze dnia, kiedy tempo metabolizmu jest najszybsze. Metabolizm w ciągu dnia słabnie, dlatego też powinniśmy go podkręcić już na początku dnia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak wielkie znaczenie na przemianę materii ma pierwszy zjedzony posiłek. Pamiętajmy, aby nie wychodzić z domu bez śniadania!

witaminy
Swoją dietę powinniśmy uzupełnić o odpowiednie witaminy i składniki mineralne, które są czynnikami wyzwalającymi metabolizm.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Kolejnym ważnym krokiem do przyspieszenia rozkładu tkanki tłuszczowej są odpowiednio dobrane ćwiczenia. Dzięki nim spalamy kalorie nie tylko w momencie samego wysiłku, ale również po jego ukończeniu (nawet do 48 godzin po ich zakończeniu). Trenując więc przynajmniej 3 razy dziennie jesteśmy w stanie utrzymywać zwiększone tempo metabolizmu nawet przez cały tydzień. Jaki trening wybrać? Najlepszy będzie trening aerobowy (ćwiczenia na step perze, rowerze stacjonarnym, bieżni). Aby jednak ćwiczenia aerobowe, mogły zapewnić skuteczny proces spalania tłuszczu, muszą być wykonywane średniointensywnie, w jednostajnym tempie i min. 20-30min.

TEMPERATURA

Temperatura i klimat w jakim żyjemy, ma istotny wpływ na tempo przemiany materii przez nasz organizm. Aby podkręcić swój metabolizm już na początku dnia powinniśmy wziąć nieco chłodniejszy niż zwykle, prysznic.

ODPOCZYNEK

Aby odpowiednio przyspieszyć tempo metabolizmu musimy zadbać o odpoczynek. Co się dzieje, gdy jesteśmy zmęczeni i przepracowani? Gdy jesteśmy przemęczeni kora nadnerczy wzmaga wydzielanie hormonu stresu- kortyzolu, który spowalnia przemianę materii, doprowadzając do nadwagi. Wydzielanie kortyzolu skutecznie hamują produkty węglowodanowe (szczególnie słodycze, po które chętnie sięgamy w sytuacjach stresujących). Aby zregenerować organizm i poprawić nastrój powinniśmy zastosować ćwiczenia rozluźniające lub zrelaksować przy ulubionej muzyce lub książce. Nie możemy zapominać także o odpowiedniej ilości snu (około 8 godzin).

Tempo przemiany materii wyznaczają: geny, wiek, płeć, masa ciała, tryb życia, sposób odżywiania oraz stan zdrowia. Na niektóre z tych czynników niestety nie mamy wpływu. Innymi jak najbardziej możemy kierować i sprawić, że przemiana materii będzie szybsza (czyli „lepsza”), a my będziemy miały przewagę i dołączymy do grona tych szczęściar, które bez wyrzutów sumienia pozwalają sobie na małe co nieco:)