Efekt jojo

521
Rate this post

Często podczas stosowania różnych diet następuje sytuacja w której tracimy bardzo szybko znacząco swoją wagę . Cieszymy się z efektów zapominając o tym,że pewne nawyki żywieniowe należy zachować nawet po zakończeniu kuracji odchudzającej. Nie zastosowanie się do tego powoduje tak zwany efekt jojo – czyli wahania wagi związane właśnie z jej utrata. Bardzo często ,a praktycznie u 80- 90 % osób,których utrata wagi przewyższała ponad 2 kilogramy na tydzień miał miejsce właśnie ten efekt. Efekt jojo występuje w pierwszych pięciu latach po odchudzaniu, ważne jest zatem wyrobienie w sobie przestrzegania zasad zdrowego odżywania oraz stosowania się do pozostałych zaleceń.

Częściej występuje u osób otyłych, które zrzucały wagę z powodów zdrowotnych ,niż u osób naturalnie szczupłych,które chciały jedynie poprawić swój wygląd. Warto też wiedzieć,że występuje częściej po stosowaniu diet ,które były rygorystyczne, dostarczały zbyt małą ilość kalorii albo polegały na jedzeniu tylko wybranych produktów lub wykluczeniu któreś z produktów,które jemy na co dzień.

Aby uniknąć powrotu nadmiernej ilości wagi trzeba pamiętać ,aby etap wychodzenia z diety trwał tyle samo ile ona sama. Co kilka dni powinniśmy wprowadzać do menu kolejne produkty, zwiększać ilość kalorii o taką samą ilość – optymalnie o 50. Ważne jest abyśmy wykazali się silną wolą ,która po powrocie do normalnego życia , spowoduje to ,że nie rzucimy się na jedzenie i będziemy znać umiar w jego ilości. Jeśli w diecie zrezygnowaliśmy ze spożywania słodyczy ,słodkich owoców i alkoholi warto jest nie wracać do nich lub wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu na ich jedzenie w ograniczonej ilości. Jeśli dieta nie wykluczała ich z życia – warto zrobić to po jej zakończeniu,wyjdzie nam to tylko na zdrowie.

Ważne jest też rozpoczęcie uprawiania sportu, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny ma wpływ na naszą wagę, nie korzystnie jest więc z niego rezygnować. Nie trzeba wydawać setek złotych na siłownię, można chodzić na spacery, jeździć na rowerze, grać w piłkę czy chodzić na basen. Możliwości jest wiele, ważne jest to byśmy robili to co lubimy ,a efekty same przyjdą. Stosując się do wspomnianych zasad jesteśmy w stanie „oszukać” organizm i nie dopuścić do tak powszechnego efektu jojo oraz cieszyć się wypracowaną sylwetką.

Poprzedni artykułOdchudzanie, a obowiązki
Następny artykułOczyszczająca dieta
Ewa Adamczyk
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com