Jak chcesz schudnąć dowiedź się jaki masz typ budowy ciała

614
Rate this post

Każdy z Nas jest inny. Nie jeden raz zastanawialiśmy się jak to jest, że jedni mogą jeść kilogramami wszystko a inni niestety zjedzą co nieco i zaraz przybierają na wadze. Może to uwarunkowania genetyczne?, może błędy w żywieniu a może spowolniony metabolizm?…

Wszystko ma znaczenie, wszystko co robimy w życiu również wpływa na nasz organizm i na to jak pracuje. Przede wszystkim jesteśmy pojedynczym organizmem innym niż wszystkie i to jak wyglądamy zależy od naszej genetyki. Dla ułatwienia powstał pewien podział :

  • na ektomorfika,
  • mezomorfia,
  • oraz endomorfika.

Są to tak zwane typy budowy ciała człowieka.

Ektomorfik wyróżnia się smukłą, drobną sylwetką.  Ma niską masę ciała oraz niski poziom tłuszczu w ciele. Jego metabolizm pracuje niezwykle szybko, dzieki czemu ciężko jest mu przybrać na wadze zarówno mięśniowej jak i tłuszczowej. Drugim typem budowy ciała człowieka jest mezomorfik. Wyróżnia się rozbudowaną masą mięśniową, stabilną masa ciała. Jego metabolizm jest unormowany, dlatego też nie przybiera na masie tłuszczowej a jeśli nawet przytyje łatwo jest mu odbudować swoje ciało. Endomorfików wyróżnia krępą jak i masywna budowa ciała. Często przybierają na wadze. Muszą stale kontrolować co i w jakich ilościach spożywają, gdyż ich metabolizm jest bardzo spowolniony.

Nie istnieje idealne odzwierciedlenie pojedynczego typu budowy ciała. Często są to mieszanki endo-, ekto-, mezo-morfika, w którym może dominować pojedynczy typ.

Poprzedni artykułWakacyjne menu
Następny artykułJaki sposób gotowania wybrać na diecie?
Ewa Adamczyk
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com