Można stosować liczne diety i katować własny organizm. Niektórym uda się nawet zrzucić kilka kilogramów na krótki czas. Szybkie diety są niezdrowe!
Większość diet bazuje na odwodnieniu naszego organizmu. Tracimy wodę, przez co stajemy się lżejsi. Nadmiar masy to zazwyczaj tłuszcz. Nie da się go wyrzucić z organizmu tak łatwo. Trzeba go spalić. Odwodnienie i zmniejszenie masy mięśni to główne rezultaty stosowania szybkich diet. Nie wpływają one korzystnie na nasze zdrowie, a efekty są krótkotrwałe i trzeba powiedzieć, że mizerne.
Czym jest zdrowe odchudzanie?
Nadwyżka kilogramów jest spowodowana złą gospodarką energetyczną. Być może, spożywamy za dużo energii w postaci posiłków i nasz organizm zmuszony jest magazynować nadmiar energii. Kolejną przyczyną rozstrojenia metabolizmu jest zbyt mała konsumpcja energii. Wszelkie udogodnienia współczesnej techniki zniechęcają nas do ruchu, wysiłku.
Rozwiązaniem jest zredukowanie wysokokalorycznych posiłków i zwiększenie naszej aktywności fizycznej. Nie musimy głodzić naszego organizmu. Takie działanie nie przyniesie niczego dobrego – spowolnimy metabolizm i będzie jeszcze trudniej zrzucić nadmiar kilogramów. Trzeba pokazać naszemu żołądkowi nowe potrawy, mniej kaloryczne. Urozmaicić dietę, zwiększyć częstotliwość spożywania posiłków.
Aktywność fizyczna nie musi być wyczerpująca, ani czasochłonna. Wystarczy poświęcić kilkadziesiąt minut dziennie na ruch, np. szybki spacer do pracy. Z czasem zaczniemy potrzebować większego wysiłku i będzie nas ciągnęło na dwór, do nowych ludzi, natury.
Stosowanie zasad zdrowego odżywiania pozwala przejść na zdrowszą dietę. W połączeniu ze zwiększeniem wysiłku fizycznego pozwala na zdrowe odchudzanie. Organizm należy przystosowywać do nowego trybu stopniowo. Zacznijmy od małych kroków – tak będzie łatwiej nam i naszemu organizmowi.