Koniec słodkiej laby dla dzieci – kończą się wakacje i zbliża się powrót do szkoły. Dla jednych mniej, a dla drugich bardziej traumatyczny. Za pewne wśród moich obserwatorów znajdują się zarówno rodzice, jak i dzieci i młodzież. Jak tam, gotowi jesteście na nowy rok szkolny i nowe wyzwania?
Edukacja żywieniowa czyli nadzieja na przyszłość.
Jak wielokrotnie wspominałam ogromne nadzieję pokładam w edukacji żywieniowej, zwłaszcza najmłodszych. Tak więc od nowego roku szkolnego będę starać się prowadzić jak najwięcej zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży – a więc jeśli jesteś rodzicem, nauczycielem lub po prostu uczniem z Gruduska, Ciechanowa lub Warszawy i chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej o roli odżywienia w rozwoju dziecka zapraszam do kontaktu.
Przekąski w diecie dzieci:
Niedawno ukazało się nowe badania – wykazało, że oferowanie dzieciom szerokiej gamy i dużych ilości przekąsek zachęca je do jedzenia więcej – a ta praktyka może przyczyniać się do problemu nadmiernej masy ciała. Badania wykazały również, że sposób prezentowania przekąsek (w dużym lub małym pojemniku) ma niewielki wpływ na ilość spożywanych przekąsek dla dzieci. Szczegóły na infografice.
Jak podsumowują autorzy, chociaż w zdrowej diecie jest miejsce na przekąski, które wypełniają lukę między głównymi posiłkami, wyniki powyższego badania wzmacniają apele o edukację rodziców i pracowników oświaty na temat odpowiednich przekąsek i ilości jedzenia, które mogą być oferowane dzieciom.
Źródło: Jessica A. Kerr, Pauline W. Jansen, Fiona K. Mensah, Kay Gibbons, Tim S. Olds, John B. Carlin, Susan A. Clifford, David Burgner, Lisa Gold, Louise A. Baur, Melissa Wake. Child and adult snack food intake in response to manipulated pre-packaged snack item quantity/variety and snack box size: a population-based randomized trial. International Journal of Obesity, 2019;
Rodzice i uczniowie – a jakie są Wasze pomysły na zdrowie drugie śniadanie w szkole? Świat nie kończy się na nudnych kanapkach.
Pamiętajcie o:
– butelce wody, sporadycznie porcji soku.
– owocach – zarówno jako przekąski lub dodatki do dań na słodko – owsianki, placuszki, koktajle, puddingi.
– warzywach – do każdego posiłku! – liść sałaty i plaster pomidora to zdecydowanie za mało.
– komponowaniu pełnowartościowych lunchboxów – kanapki, tosty, tortille, sałatki z warzyw, z dodatkiem skrobiowym (chleb pełnoziarnisty, grzanki, makarony, kasze), ze źródłem białka (mięso, sery, produkty strączkowe) i zdrowych tłuszczów (np. orzechy i nasiona).
– zdrowych przekąskach – zamiast batona z automatu wybierz zdrowsze wersje słodyczy (np. batony „Dobra Kaloria”), orzechy lub po prostu słodkości przygotowane w domu.
– szczelnych pojemnikach – na rynku dostępnych jest wiele luchboxów, słoików i butelek, które wykonane są z trwałych materiałów i pozwalają na dużą świeżość dania.
Śniadanie najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia?
Niekoniecznie, bo dokładnie rzecz ujmując to każdy posiłek jest tak samo ważny. I tak samo istotne, aby każdy z tych posiłków był odpowiedni skomponowany.
Po pierwsze śniadania na pewno warto jeść. Pełnowartościowe śniadanie dostarcza energii do pracy i nauki, a pomijanie tego posiłku może prowadzić do częstych bólów głowy, gorszego samopoczucia i słabszej koncentracji. Regularne spożywanie tego posiłku zmniejsza ryzyko rozwoju otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 i zespołu metabolicznego.
Co oznacza „pełnowartościowy posiłek”?
To taki, który dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Podczas przygotowania pełnowartościowego posiłku przede wszystkim stawiajmy na owoce i warzywa, które dostarczą wielu witamin i składników mineralnych. Wybierajmy źródła białka (mięso, ryby, przetwory mleczne, jaja, nasiona roślin strączkowych), węglowodany (pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe, kasze, makarony, ryż) i tłuszcze (oleje roślinne i oliwa z oliwek, orzechy, pestki, nasiona, awokado).
Co lubicie jeść najbardziej na śniadanie? Jesteście #teamowsianka czy może #teamkanapki?