Najmniej kaloryczne pieczywo – które pieczywo jest najmniej kaloryczne?

513
Rate this post

Dla wielu ludzi pieczywo postrzegane jest jako składnik, który koniecznie trzeba wyeliminować ze swojego jadłospisu, aby skutecznie zrzucić zbędne kilogramy. Prawda jest jednak taka, iż pieczywo powinno mieć swoje miejsce w dobrze zbilansowanej diecie. Oznacza to przecież, że właściwe codzienne odżywianie ma za zadanie dostarczać niezbędnych składników odżywczych, z których to wiele znajduje się właśnie w chlebie. Instytut Żywności zaleca, aby w diecie znalazło się miejsce dla każdego rodzaju pieczywa, oczywiście w odpowiednich proporcjach. Z tym że jego rodzaj powinien być wybierany świadomie. Dlatego więcej należy jeść pieczywa pełnoziarnistego, aniżeli tego z białej mąki.

Kaloryczność pieczywa zależy od mąki

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, iż wartość odżywcza i energetyczna zależy od mąki, z której dane pieczywo zostało wyprodukowane. Im mąka jest mocniej przemielona, tym ma w sobie mniej składników odżywczych, a co za tym idzie – wzrasta kaloryczność chleba, z której został on zrobiony. Im mąka jest ciemniejsza, tym jest bardziej zdrowa.

Zatem trzeba zwracać baczniejsza uwagę na liczbę dopisaną przy mące – widnieje to na każdej liście składników, z których zrobiony został dany chleb. Ta liczba to stopień oczyszczenia mąki – im jest większa, tym lepiej. Do najbardziej oczyszczonej mąki zalicza się mąkę pszenną, a do najmniej – razową.

Chleb pszenny jest lekkostrawny, ale w zamian ma więcej węglowodanów i skrobi. Mąka żytnia zawiera więcej witamin z grupy B, cynku, manganu i magnezu w porównaniu do mąki pszennej. Dodatkowo ma w sobie bardzo dużo błonnika, co usprawnia pracę jelit i metabolizm.

Lista zawartości kalorii w pieczywie od tych najmniej do najbardziej kalorycznych

Wybrane produkty zbożowe i ich kaloryczność:

chleb żytni razowy197 kcal
bułka kajzerka228 kcal
chleb żytni243 kcal
chleb pszenny251 kcal
bułka grahamka257 kcal
chleb chrupki366 kcal
wafle ryżowe381 kcal

Kalorie są nie tylko w pieczywie ale też w dodatkach

Oczywiście chleb chlebowi nierówny, a ponadto dobór pozostałych składników, które zjada się z chlebem odgrywa znaczącą rolę. Nawet najmniej kaloryczne pieczywo nie będzie pomocne przy skutecznym chudnięciu, jeśli doda się do niego wysokokaloryczne produkty, takie jak np. masło, tłuste wędliny czy sery. O wiele korzystniejszym rozwiązaniem jest „iść za ciosem” – jeśli już wybiera się pieczywo o niskiej kaloryczności to warto postarać się, aby i dodatek był w formie lekkostrawnej bądź mile widzianej – porcji warzyw.

Nie każde ciemnie pieczywo ma mało kalorii

Co najważniejsze w tym wszystkim, to uważne czytanie etykietek. Bo o tyle, o ile powinno się wybierać raczej chleby o kolorze ciemnym, to często w ten sposób można natknąć się na pułapkę. Otóż chodzi o to, iż wielu producentów żywności stosuje zabiegi, dzięki którym ich produkty – niezbyt zdrowe – swoim wyglądem przypominają te, które takimi być powinny. W normalnej wersji „nieoszukanej” to błonnik pokarmowy sprawia, że kolor chleba różni się od chleba pszennego, ponieważ gromadzi się on głównie w zewnętrznej warstwie ziaren, a co za tym idzie zawierają go więcej właśnie chleby o niskim przemiale. Ten sam błonnik jeszcze korzystniej wpłynie na organizm w połączeniu z odpowiednią ilością płynów, jakie równolegle będą dostarczane w codziennym jadłospisie.

Dietetyczny niskokaloryczny chleb możemy upiec samemu

Często dobrym rozwiązaniem jest upieczenie chleba własnoręcznie. Wtedy ma się gwarancję jakości i smaku w jednym możecie posilić się podanym tu przykładowym przepisem, albo jak kto woli wymyśleć swój.

Składniki:

  • 200g kefiru
  • ½ łyżeczki soli
  • 1 szklanka* otrębów pszennych
  • ½ szklanki* płatków orkiszowych
  • ½ szklanki* płatków owsianych górskich
  • ½ szklanki* płatków owsianych błyskawicznych
  • ½ szklanki* mielonego lnu odtłuszczonego
  • ¼ szklanki* ziaren słonecznika
  • ¼* szklanki wody, oraz płatki i słonecznik do obsypania

* szklanka o poj. 250 ml

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, wkładamy do formy keksowej. Wykładamy ją wcześniej papierem do pieczenia a następnie umieszczamy w rozgrzanym do 180 stopni C piekarniku. Pieczemy ok. 60 min.
Gotowe!