Twoje ciało reaguje na stres zwiększonym wydzielaniem hormonów stresu, które są odpowiedzialne za wiele objawów kojarzonych ze stresem: podwyższone ciśnienie krwi, zwiększenie napięcia mięśniowego, zaburzenia trawienia i wiele innych.
Nadprodukcja wydzielanych przez nadnercza hormonów stresu może również prowadzić do niedoborów pokarmowych oraz wyczerpania tych narządów. Kiedy nadnercza są przeciążone, może się zmienić twoja reakcja na stres i w rezultacie będziesz cierpieć na przewlekłe wyczerpanie i lęki.
Ponieważ nadnercza mają ogromne znaczenie dla prawidłowego odżywienia organizmu i reagowania na stres, szczególnie korzystny wpływ na redukcję stresu ma żywność bogata w składniki pokarmowe wspomagające funkcjonowanie nadnerczy.
Lista produktów odstresowujących
Seler naciowy
Stary ludowy lek na obniżenie ciśnienia krwi. Osobom zestresowanym zaleca się jedzenie 2-4 gałązek selera naciowego dziennie. Związki zawarte w selerze obniżają stężenie hormonów stresu, które powodują kurczenie się naczyń krwionośnych. Seler naciowy zawiera związki uspokajające, w tym imid niacyny. Gałązka selera zjedzona przed położeniem się do łóżka może nawet poprawić jakość snu.
Pestki słonecznika
Są bogatym źródłem potasu, witamin z grupy B (szczególnie witaminy B6 i kwasu pantotenowego) oraz cynku, który ma kluczowe znaczenie dla dobrego stanu nadnerczy. Badania wskazują, że w okresach stresu poziom tych składników może gwałtownie się zmniejszyć.
Brązowy ryż
Brązowy ryż zawiera węglowodany powoli wchłaniane przez organizm, które pomagają zapoczątkować proces wydzielania związków dających odczucie przyjemności. – serotoniny i norepinefryny. Ryż brązowy ułatwia radzenie sobie ze stresem, gdyż pomaga poprawić nastrój i daje równomierny przypływ energii.
Algi
Serotonina i norepinefryna, hormony przyjemności, mogą być wytwarzane z tryptofanu i L-fenyloalaniny – aminokwasów obecnych w pewnych pokarmach białkowych.
Algi zawierają około 60% białek utworzonych ze wszystkich ośmiu podstawowych aminokwasów. Wspomagają funkcjonowanie wątroby i ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu, tym samym obniżając poziom stresu. Algi zawierają dosłownie wszystkie znane składniki pokarmowe, w tym te wywierające pozytywny wpływ na działanie układu nerwowego. Jedząc je, uzupełniamy podstawowe składniki odżywcze, które stres usuwa z organizmu. Algi możesz kupić w sklepie ze zdrową żywnością Gillian McKeith.
Kapusta
Kapusta działa przeciwstresowo, gdyż jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy (antyoksydantów) – witaminy A, witaminy C i witaminy E, beta-karotenu i selenu. Przeciwutleniacze likwidują szkodliwe skutki działania wolnych rodników powstających podczas reakcji na stres oraz wspomagają przekształcanie tryptofanu na serotoninę, wpływając w ten sposób na poprawę nastroju.
Migdały
Migdały zawierają duże ilości magnezu, który ma szczególne znaczenie dla wspomagania funkcji nadnerczy i metabolizmu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Zbyt niski poziom magnezu powoduje napięcie nerwowe, lęk, drażliwość i bezsenność. Migdały najlepiej namoczyć na noc, żeby łatwiej było je potem strawić.
Owoce jagodowe
Jeżyny zawierają dużo manganu u witaminy C. Niedobór witaminy C osłabia układ odpornościowy i sprawia, że czujesz się ogólnie zestresowany i wyczerpany. Inne dobre źródła manganu i witaminy C to truskawki i maliny. Jagody Goji zawierają do 500 razy więcej witaminy C niż pomarańcze.
Nasiona sezamu
Podczas stresu wzrasta zapotrzebowanie organizmu na cynk, który jest ważnym czynnikiem przy przemianie kwasów tłuszczowych i wytwarzaniu serotoniny. Nasiona sezamu są dobrym źródłem cynku.
Ogórki
Ogórek ochładza krew i wątrobę. Kiedy wątroba jest dobrze odżywiona i nieprzegrzana, pomaga utrzymać równowagę hormonalną, poprawić nastrój, pokonać stres i zadbać o nasze zdrowie. Spróbuj pić sok z ogórka i selera naciowego.
Szparagi
Zielone szparagi zawierają wiele pierwiastków budulcowych wątroby, nerek, skóry, wiązadeł kości. Ponadto pomagają w wytwarzaniu otoczek krwinek czerwonych i zawierają enzym o właściwościach przeciwutleniających – glutation, który pomaga utrzymywać funkcje wątroby na optymalnym poziomie. Wszystko, co ma korzystny wpływ na wątrobę, wpływa również korzystnie na nastrój i zdolność radzenia sobie ze stresem.
Czosnek
Czosnek jest od dawien dawna stosowany do leczenia przeziębienia i grypy oraz stanów ogólnego wyczerpania. Obecnie medycynę ludową wsparła również nauka. Okazuje się, że czosnek zawiera związek odtruwający o nazwie alicyna, który jest odpowiedzialny za jego charakterystyczny smak i zapach. Kiedy pozbywasz się krążących w organizmie toksyn, czujesz się mniej zestresowana/y. Pondato czosnek obniża ciśnienie krwi, podwyższone wskutek stresu. Alicyna, będąca silnym naturalnym antybiotykiem, ma działanie przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Obniża też poziom cholesterolu, redukuje ciśnienie krwi i podnosi nastrój.
Awokado
Owoce awokado zawierają 14 minerałów regulujących funkcje organizmu oraz stymulujących wzrost. Warto zwrócić uwagę na dużą zawartość żelaza i miedzi, które wspomagają regenerację czerwonych krwinek i zapobiegają niedokrwistości niedoborowej – jednej z bardzo częstych przyczyn ciągłego zmęczenia i niezdolności do skutecznego zwalczania stresu.