Ile razy zdarzyło Ci się mówić, że od jutra zaczniesz dietę? A ile diet – cud zaczynałaś i poddawałaś się po kilku dniach? Kluczem do sukcesu jest zastąpienie słowa „dieta” słowem „zdrowe odżywianie”. Nie jest to coś, co będzie trwało przez tydzień, czy dwa, lecz przez całe życie – to zmiana sposobu myślenia.
1. Przygotowanie
Zanim zmienisz sposób odżywiania, zadaj sobie kilka kluczowych pytań: Czy chcesz przez długie lata cieszyć się zdrowiem i sprawnością? Czy chcesz każdego dnia budzić się pełna energii? Czy chcesz czuć się dobrze we własnym ciele i w pełni je akceptować?
Pamiętaj także, by nie spieszyć się – aby Twój organizm miał czas na przystosowanie się do zupełnie nowej sytuacji, nasze nawyki żywieniowe zmieniać należy stopniowo. Na początku może być trudno – musi on się bowiem oczyścić z zalegających złogów oraz toksyn. Nie martw się – przy właściwie dobranych produktach oraz liczbie i wielkości posiłków poradzi on sobie z tym bez problemu.
2. Znalezienie motywacji
Każdego do działania motywować będzie coś innego. Dla jednych będą to wspólne ćwiczenia z przyjaciółką, dla innych lektura blogów, książek czy czasopism na temat zdrowego odżywiania, a jeszcze dla innych – prowadzenie notatnika, w którym zapisywać będziemy nasze cele i osiągane sukcesy. Bardzo dobrym sposobem na zmotywowanie się do działania jest również oglądanie zdjęć pięknie podanych, zdrowych potraw, wysportowanych osób czy designerskich ubrań i gadżetów do ćwiczeń. Znajdź to, co najbardziej nakręca Cię do działania i rób to!
3. Organizacja
Do zmiany nawyków żywieniowych należy się odpowiednio przygotować. Zacznij od pozbycia się z szafek wszelkiego rodzaju niezdrowych przekąsek, jak chipsy czy ciastka. Jeżeli nie będziesz mieć ich w domu, znacznie mniej będzie Cię kusiło, by je kupić. Planuj również swój jadłospis, najlepiej na cały tydzień. Wybierz się na duże zakupy i zaopatrz we wszystkie składniki niezbędne do przygotowania potraw na najbliższe dni. Dzięki temu trudniej będzie Ci się wykręcić i spróbować zjeść coś niezdrowego.