Jestem wielką fanką mrożenia. Dlaczego? Ponieważ to sposób przechowywania żywności, dzięki któremu nie dochodzi do dużego obniżenia wartości odżywczych, a zyskuje się sposób na szybki obiad. Dziś przybliżę temat mrożenia warzyw i owoców.
Czy mrożenie jest zdrowe?
Prawidłowo przeprowadzony proces mrożenia powoduje stosunkowo małe straty składników odżywczych (witamina C – do 40%, witaminy z grupy B do 10-20%, karoten – 5-30%). Warzywa i owoce mrozi się najczęściej zaraz po zbiorze i właściwym przygotowaniu, dlatego mrożonki zachowują dużo cennych składników odżywczych.
Zasady mrożenia:
– Owoce, warzywa, a także grzyby i zioła przeznaczone do mrożenia powinny być zdrowe, czyste i dobrze osuszone.
– Najlepiej mrozić te pokarmy zaraz po zbiorach.
– Najwięcej wartości odżywczych i walorów smakowych zachowamy szybko mrożąc warzywa i owoce w niskiej temperaturze (minimum -18 °C).
– Dla własnego spokoju i porządku najlepiej opisać pojemniki lub woreczki z mrożonkami.
– Nie zamrażamy ponownie wcześniej rozmrożonych pokarmów.
Owoce, które można mrozić: owoce jagodowe (maliny, truskawki, jagody, jeżyny, borówki, poziomki), śliwki, wiśnie, czereśnie, porzeczki, agrest, morele, brzoskwinie, nektarynki, jabłka i gruszki (w postaci musu lub przecieru), banany (bez skórki), żurawina, mango, ananas (w postaci musu lub przecieru), granaty (pestki i sok).
Do mrożenia nie nadają się owoce cytrusowe, kiwi, arbuzy, papaje.
Warzywa, które można mrozić: szparagi, fasolka szparagowa, groszek, kukurydza, bób, kalafiory, brokuły, szpinak, jarmuż, marchew, seler, brukselka, rabarbar, buraki i botwinka (ugotowane), papryka (oczyszczona z gniazd nasiennych), dynia, pomidory (jako przecier). Do mrożenia nie nadają się surowe ziemniaki, bakłażany, rzodkiewka, sałata, ogórki.
Dobrą wiadomością jest, że można mrozić również grzyby i zioła. Istnieją przynajmniej 3 sposoby na mrożenie ziół:
1. Umyte i dokładnie osuszone zioła posiekać, przesypać do woreczka lub pojemnika i zamrozić.
2. Czyste, posiekane zioła ułożyć ciasto z zagłębieniach do kostek lodu, zalać wodą i zamrozić.
3. Zioła przygotować tak jak powyżej, ale zalać zamiast wody oliwą.
Niektóre produkty wymagają zblanszowania zanim zostają zamrożone. Blanszowanie to obgotowywanie przez kilkadziesiąt sekund we wrzątku, a następnie schłodzenie. Do wody dodajemy sól. Przed zamrożeniem owoce i warzywa powinny być ostudzone. Przed mrożeniem powinno blanszować się grzyby, groszek, kalafiory, szparagi, fasolkę szparagową, brukselkę, włoszczyznę, marchewkę, szpinak i jarmuż.
Mroźcie na zdrowie! Mimo wszystko każdemu życzę jak najmniej dramatów z gatunku „pojemnik po lodach, a w środku koperek”.