Jak mierzyć poziom tkanki tłuszczowej?

206
Rate this post

Aby być w stanie obiektywnie ocenić swoje postępy treningowe, uwagę zwracać powinnaś nie tyle na masę ciała, co na obwody twojego ciała w kluczowych miejscach oraz poziom tkanki tłuszczowej.

Narzędzie do pomiaru poziomu tkanki tłuszczowej

Mierzyć możesz ją zarówno w sposób nowoczesny, przy pomocy specjalistycznych urządzeń elektronicznych, jak i prostymi przyrządami (do najpopularniejszych zalicza się fałdomierz) czy domowymi metodami – sprawdzi się tu zarówno centymetr, jak i suwmiarka.

Zanim rozpoczniesz mierzenie poziomu tkanki tłuszczowej, musisz zdać sobie sprawę, że każdy ze sposobów posiada pewien margines błędu.

Czynniki wpływające na poziom tkanki tłuszczowej

Ilość tkanki tłuszczowej w ciele człowieka może być różna – głównymi czynnikami są tutaj płeć oraz wiek. Mówi się, że kobiety mają o około 5 do 8 procent więcej tkanki tłuszczowej od mężczyzn.

Metody pomiaru różnią się od siebie w zależności od przyrządu, wszystkie jednak działają na podobnej zasadzie. Chodzi tutaj o uchwycenie kciukiem i palcem wskazującym fałdy skórnej w jednej lub kilku miejscach w odległości około 5 – 8 centymetrów od siebie, odczytaniu wyników i porównaniu ich z dołączoną do urządzenia tabelą poziomu tkanki tłuszczowej. Przeważnie pomiarów dokonuje się na brzuchu, udach, łydkach, biodrach, klatce piersiowej, bicepsie oraz tricepsie. Wykonuje się je zawsze po tej samej stronie ciała.

Gdy do pomiaru używamy domowych metod pamiętajmy, aby za każdym razem dokonywać pomiaru z taką samą siłą nacisku i jak największą dokładnością (do jednego milimetra).

Poprzedni artykułJedna baba drugiej babie…
Następny artykułHerbata Lychee (li-czi)
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com