Jedzenie bezmyślne, jedzenie rozproszone a odchudzanie – nowe badanie 

174
Rate this post

Jak pokazuje jedno z nowszych badań, rozproszenie uwagi za pomocą technologii podczas posiłków może zmniejszyć ilość spożytego jedzenia. Takie odkrycia czytamy w „Journal of Nutrition”.

Czyli serial, gra albo odpisywanie na maila podczas posiłku pomoże w odchudzaniu? 

Wiele wcześniejszych badań wykazało, że jemy więcej, gdy mamy rozproszoną uwagę. W tej analizie wzięło udział 119 uczestników. To, ile zjedli było oceniane dwukrotnie – podczas jednego dnia, gdy grali w grę oraz drugiego dzień, gdy jedli bez żadnych rozpraszaczy uwagi. Gra polega na losowym miganiu na ekranie szeregu cyfr z szybkością, a badani mieli naciskać spację, jeśli zobaczyli trzy kolejne nieparzyste liczby. Ilość jedzenia została zważona oraz oszacowana przed i po podaniu każdym uczestniku.

Charakterystyka badania:

Po 30 minutach oczekiwania uczestników przechodzili do stoiska z przekąskami, tam też wszystkie produkty były zważone, aby ocenić ile faktycznie zjedli badani. Po tym czasie uczestnicy wypełnili ankietę, w której była prośba o przypomnienie ilości podanego jedzenia i ile z tego posiłku zjedli uczestnicy.

Co zauważyli badacze?

Uczestnicy jedli mniej, gdy rozpraszała ich gra komputerowa. Co więcej, ich zdolność do przypominania sobie, ile jedzenia podano i ile zjedli była mniej dokładna, gdy byli rozproszeni niż gdy spokojnie konsumowali posiłek. Naukowcy zwracają też uwagę, aby rozróżniać jedzenie bezmyślne a rozproszone, chociaż czasami stosuje się te terminy zamiennie i jest to błędne.

Bezmyślne jedzenie może wystąpić, gdy jemy bez wcześniejszego zamiaru – np. bo jest w tej chwili w zasięgu ręki. Rozproszone jedzenie może wystąpić, gdy angażujemy się w czynności, takie jak oglądanie telewizji lub odpowiadanie na wiadomości e-mail podczas zamierzonego wcześniej posiłku – na przykład, kiedy jemy obiad.