Szybkie i skuteczne odchudzanie?

216
Rate this post

Każdy chciałby osiągnąć swój cel jak najszybciej. Dodatkowo rezultat powinien być trwały – nasze działanie powinno być skuteczne. Tak samo jest z odchudzaniem. Osoby odchudzające pragną zrzucić nadmiar kilogramów jak najszybciej, a wymarzoną wagę chcą utrzymać przez wiele lat. Czy da się to zrobić? Czy szybkie odchudzanie oznacza niezdrowe? Czy efekty mogą być trwałe?

Szybkie odchudzanie można przeprowadzić dosłownie w ciągu kilku tygodni. Wystarczy nie przyjmować pokarmów i nasz organizm zacznie wykorzystywać swoje rezerwy. Oczywiście jest to szkodliwe dla nas. Głodówka jest ciężka nie tylko dla ciała, ale również dla ducha. Stałe wyrzeczenia, brak energii – to może niekorzystnie wpłynąć na nasze zachowanie. O szkodach wyrządzonych naszemu ciału nie muszę chyba wspominać. Szybka redukcja masy jest możliwa, ale jej zastosowanie jest szalenie niewskazane. Dodatkowo po zakończeniu takiej „kuracji” rezultaty zostaną szybko zastąpione dodatkowymi kilogramami – efekt jojo.

Istnieją również szybkie metody odchudzania nie wpływające negatywnie na nasze zdrowie, przynajmniej w takim stopniu jak głodowanie. Diety odchudzające polegają na ograniczeniu spożywanych potraw, posiłków, zmianie harmonogramu przyjmowania substancji odżywczych, zmianę proporcji substancji odżywczych, zmniejszenie kaloryczności posiłków. Można je stosować tylko przez pewien czas, najczęściej każda dieta zawiera podstawowy jadłospis na wszystkie dni.

Niestety stosowanie diet odchudzających nie przynosi trwałych rezultatów. Aby efekty były długoterminowe, musi nastąpić trwała zmiana nawyków żywieniowych. Odrzucenie niektórych produktów spożywczych, zmniejszenie ilości innych lub zastąpienie ich zdrowszymi zamiennikami.

Najkorzystniej jest zacząć przestrzegać zasad zdrowego odżywiania. Pozwoli to osiągnąć wymarzone efekty w nieco dłuższym czasie, ale będziemy dłużej cieszyli się z otrzymanych rezultatów. Zastanów się na czym Ci naprawdę zależy – na szybkich i krótkotrwałych efektach, czy na długoterminowych, ale osiągniętych w dłuższym przedziale czasowym. Wybór należy do Ciebie.