Termogeneza i termogeniki – co to takiego?

223
Rate this post

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego prawie każdy dietetyk zaleca jedzenie posiłków 5-6 razy dziennie w celu zrzucenia nadprogramowych kilogramów? Tak częste jedzenie posiłków związane jest z procesem termogenezy. Proces ten nasila się podczas trawienia, wchłaniania, przetwarzania i gromadzenia pokarmu i utrzymuje się przez kilka godzin po zjedzeniu posiłku. Termogeneza to inaczej wzrost wytwarzania ciepła pod wpływem spożycia pokarmu. Wytwarzanie ciepła wiąże się ze zwiększonym zużyciem energii, czyli z wykorzystaniem większej ilości kalorii. Zjawisko to występuje po spożyciu każdego posiłku. Z tego względu tak istotne jest dzielenie dziennej racji pokarmowej na jak najwięcej porcji, gdyż częste uruchamianie zjawiska termogenezy skutkuje wykorzystaniem znacznej ilości kalorii z pożywienia na produkcję ciepła.
Często możemy spotkać się z porównaniem tego procesu do stanu gorączki. Możemy go jednak wywołać innymi metodami niż choroba i ukierunkować w ten sposób, aby szybko, naturalnie i bez efektu jo-jo pozbyć się zbędnego tłuszczu.

Środki termogenne w pokarmach

Termogeniki to substancje, które zwiększają spalanie tłuszczu w naszym ciele. Odpowiedzialne są za produkcję ciepła przez organizm, czyli wzmożone spalanie kalorii. Naturalne termogeniki to pokarmy, których działanie polega na przyspieszeniu tempa metabolizmu lub zużyciu większej ilości energii (kalorii) wymaganej do ich strawienia, niż same zawierają. Produkty żywnościowe zawierają jednak małe ilości związków termogenicznych. Jednak ich obecność w naszej diecie z pewnością wpłynie na przyspieszenie metabolizmu i zwiększenie termogenezy. Do środków termogennych należą głównie produkty pikantne, a także gorzkie (pełna lista produktów znajduje się we wcześniejszym artykule “Naturalne spalacze tłuszczu”).

Dieta to nie wszystko

W praktyce, aby przyspieszyć proces termogenezy, stosuje się najczęściej termogeniki w formie suplementacji. W ich skład wchodzą specjalnie wyselekcjonowanie związki, pobudzające aktywność metaboliczną organizmu. Stymulują rozpad tkanki tłuszczowej oraz wzmagają spalanie jej zasobów z dużym rozproszeniem energii. W efekcie dochodzi do przyspieszenia przemiany materii, wzrostu temperatury ciała i silnego uszczuplenia rezerw tłuszczowych. Pod wpływem suplementacji, w organizmie zachodzą przemiany metaboliczne podobne jak pod wpływem ćwiczeń fizycznych.

Sposób na leniucha

Największą zaletą termogeników jest to, iż dzięki specjalnie dobranemu składowi, zwiększają metabolim i termogenezę w stanie spoczynku, jak również potęgują ją podczas treningu. Jeśli więc nie mamy czasu na regularne ćwiczenia, termogeniki są idealnym rozwiązaniem. Ci, którzy ćwiczą regularnie mogą spodziewać się jeszcze lepszych efektów. Dzięki takim substancjom jak: kofeina/guarana, l-karnityna, ekstrakt z zielonej herbaty i inne  środki wspomagające i potęgujące swoje działanie, termogeniki czynią aktywność fizyczną jeszcze bardziej efektywną.

… i na łakomczucha

Ponadto zażywanie termogeników powoduje znaczne zmniejszenie apetytu, wyeliminowanie uczucia głodu, dzięki temu nie występuje ochota na podjadanie pomiędzy posiłkami. Termogenik skutecznie pomaga radzić sobie z największymi wrogami każdej odchudzającej się osoby: słabą wolą i głodem.

Kiedy najlepiej przyjmować termogeniki?

Gdy nie ćwiczymy regularnie, powinniśmy przyjmować porcję termogenika 2 razy dziennie, przed posiłkiem. W ten sposób jest intensyfikowany proces termogenezy poposiłkowej. Jest to pula energii, jaką organizm zużywa na przekształcenie pokarmu do postaci przyswajalnej. Środki termogeniczne będą intensyfikować ten proces (zwiększać ilość zużywanej energii), powodując, że energia uzyskana ze spożytego pożywienia nie będzie magazynowana w organizmie, ale uwalniana na zewnątrz pod postacią promieniowania cieplnego.

Thermal Professional to nowość w ofercie marki BestBody. Thermal Professional to suplement diety zawierający w swoim składzie najsilniejsze, poznane dotąd substancje żywieniowe o działaniu termogenicznym (wpływające na spalanie tkanki tłuszczowej pod wpływem zwiększonej termogenezy/temperatury) oraz składniki aktywnie wspierające ich działanie.

Thermal Professional polecany jest szczególnie osobom, które chcą:
– pozbyć się dużej ilości tkanki tłuszczowej bez uprawiania aktywności fizycznej,
– pokonać wilczy apetyt, pohamować uczucie głodu,
– pobudzić i wzmocnić wydolność organizmu podczas treningu,
– zapobiec efektowi jo-jo po skończonej kuracji odchudzającej,
– zwiększyć efektywność ćwiczeń i siłę mięśni.