Jedni nazywają ją kartoflakiem, drudzy bugajem, trzeci babką ziemniaczaną… Znasz ten specjał, lubisz? Jak nazywają go w regionie z którego pochodzisz?
Jak zrobić babkę ziemniaczaną?
Babka ziemniaczana to jak sama nazwa wskazuje pieczony placek ze startych ziemniaków i jajek. W moim domu rodzinnym dodaje się do niej skwarki lub boczek, cebulę oraz przyprawy: pieprz, majeranek i kminek. Jest to tradycyjna potrawa z kuchni białoruskiej. Można ją podawać na różne sposoby – z sosem grzybowym, śmietaną, kefirem czy porcją świeżych warzyw.
Ta potrawa jest popularna Podlasiu i Suwalszczyźnie. Inne polskie nazwy tej potrawy to: bugaj, pyrczok, rejbak, rajbak, parepac, kajzer, kartoflak, kugiel, bulbynek. Od lat corocznie w Supraślu odbywają się Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki Ziemniaczanej. Przy okazji, Supraśl to piękna miejscowość
Kilka innych dań z kuchni podlaskiej, które warto spróbować:
kartacze: potrawa z ziemniaków przypominająca pyzy,
soczewiaki: pierogi z soczewicą,
kindziuk: wędlina,
bliny: drożdżowe naleśniki,
pierekaczewnik: ciasto wielowarstwowe z mięsem lub serem,
Oraz inne: chłodnik litewski, kiszka ziemniaczana, sękacz, ciasto Marcinek czy mrowisko.
Nie zapominajmy także o alkoholach i napojach bezalkoholowych – Duchu Puszczy, piwach Łomża oraz Żubr, podpiwku czy kwasie chlebowym.
Poza tym na mój kanał na YT trafił znajdziecie relację z Festiwalu Pierogów w Białymstoku.
Ciekawi co mogliśmy tam spróbować? Między innymi prezentowane na zdjęciu podlaskie kartacze, inaczej cepliny czyli rodzaj dużej nadziewanej pyzy ziemniaczanej. Jest to potrawa pochodząca z Polski północno-wschodniej. W środku kartacza znajdziemy mięsny farsz – przyprawiony czosnkiem, pieprzem czarnym i cebulą. Zamiast mięsa możemy posmakować nadzienia z grzybów, kapusty czy twarogu. Na talerzu najczęściej kartacze podaje się z okrasą ze skwarek i smażonej cebulki. W moim wydaniu z grillową cukinią.
Wiecie jak wiele różnych pierogów jest w kartach dań na całym świecie?
Na dalekim wschodzie posmakujemy azjatyckich pierogów z kimchi, z soczewicą, gyoza z warzywami, hacao z krewetką lub wołowiną, dim sum oraz indyjskich samosa.
W Europie znajdziemy gruzińskie Chinkali, włoskie Arancini, brytyjskie cornish pasty, greckie tiropitakia, tureckie czebureki i litewskie kibiny.
Z odległej Ameryki posmakujemy corn dogów rodem z USA, brazylijskich coxinha i chilijskich reiinas.
Jeśli jesteście ciekawi czy podobało się nam na festiwalu i co kupiliśmy, to zapraszam Was na mój kanał na YT.