Jak stosować preparaty witaminowe?

208
Rate this post

Preparaty witaminowe to najczęściej kupowane przez nas suplementy diety. Mimo, iż wydawać by się mogło, że wszelkie niezbędne informacje na ich temat zawarte są na opakowaniu, istnieje kilka kwestii, o których należy pamiętać.

Na początek zastanówmy się, do czego będziemy potrzebowali danego preparatu i na jakie efekty liczymy. Nie warto sugerować się tutaj komunikatami reklamowymi i artykułami sponsorowanymi zamieszczanymi w prasie. Pamiętajmy, że preparaty witaminowe służą do uzupełnienia niedoborów witamin w naszej diecie i stosować należy je jedynie wówczas, gdy istnieje ryzyko niedoborów lub spożycie związków z tradycyjnej żywności jest znikome.

Kolejny krok to wybór stosownego preparatu. Zamiast wybierać najlepiej rozreklamowane suplementy, lepiej zdecydować się na wyrób zawierający składniki, których brakuje w naszej diecie lub których niedobory zdarzają się najczęściej. Wbrew pozorom, preparat wielowitaminowy to niekoniecznie najlepsze rozwiązanie – dawki zawartych tam składników nie zawsze są wystarczające, by pokryć zapotrzebowanie na nie.

Równie istotny jest sposób przyjmowania preparatów witaminowych. Przeważnie najkorzystniej zażywać je razem z posiłkiem. Dotyczy to w szczególności środków zawierających w składzie rozpuszczalne w tłuszczach witaminy takie, jak A, D, E czy K. Gdy spożyjemy je na pusty żołądek, część zawartych tam składników może nie zostać przyswojona.

Jeżeli chodzi o witaminę D warto przyjmować suplementację w okrezie jesiennym i zimowym. Witamina D ma duży związek z zażywanym przez nas słońcem. Pisaliśmy o kąpielach słonecznych i witaminie D we wcześniejszym artykule.

W przyjmowaniu preparatów witaminowych warto także zachować umiar – przyjmowanie dawek kilkukrotnie przekraczających zapotrzebowanie organizmu może być dla niego szkodliwa i przyczyniać się na przykład do zaburzeń pracy przewodu pokarmowego.

Poprzedni artykułRafaello – Czarna herbata
Następny artykułJedna baba drugiej babie…
Ewa Adamczyk
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com