Waga pod kontrolą

338
Rate this post

Waga łazienkowa to niezastąpione urządzenie, które pomaga nam w walce z nadwagą. Codzienna kontrola ciężaru ciała pomoże Ci zdiagnozować  Twój stan zdrowia (szybki przyrost lub utrata wagi może świadczyć o chorobie) oraz ocenić skuteczność stosowanej diety. Jaką wagę wybrać? Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę?

Rodzaje wag łazienkowych:

– mechaniczne- pomiar wagi możemy sprawdzić za pomocą ruchomej wskazówki, umieszczonej na zegarze z podziałką. Po każdym ważeniu należy wyzerować licznik za pomocą specjalnego pokrętła.
– waga elektroniczna- ma elektroniczny układ wskazujący. Jest w stanie podać dokładniejszy pomiar niż waga mechaniczna (waga mechaniczna waży z dokładnością od 1kg do 500g, natomiast elektroniczna- od 500g do 50g).
Niezależnie od tego, na jaką wagę się zdecydujesz, musisz sprawdzić, jakie jest jej maksymalne obciążenie (zwłaszcza jeśli z wagi będą korzystać osoby otyłe). Maksymalny zakres pomiaru wag wynosi od 120 do 200kg. W większości przypadków maksymalne obciążenie- do 150kg -w zupełności wystarczy.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie wagi

Funkcje

Czasy, kiedy wagi służyły nam tylko do ważenia, minęły wraz z epoką lodowcową. Dzisiaj producenci oferują nam szereg dodatkowych, przydatnych funkcji, które mają uatrakcyjnić urządzenie. Do najpopularniejszych funkcji należą: analiza poziomu wody w organizmie, analiza tkanki tłuszczowej, pomiar masy kostnej, pomiar zapotrzebowania na kalorie i pomiar wzrostu.
Analiza jest możliwa dzięki temu, że waga wysyła do organizmu impuls elektryczny, który  ‘skanuje’ Twoje ciało. Waga jest w stanie podać procentowy udział wody i poszczególnych tkanek w organizmie, z dokładnością do 0,1%. Najczęściej wagi elektroniczne posiadają dwie najważniejsze funkcje tj.: analiza poziomu wody w organizmie, analiza tkanki tłuszczowej.
Twoja waga i zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie stanowi ważne źródło informacji na temat zagrożeń dla zdrowia. Tłuszcz w naszym organizmie jest niezbędny do życia. Jednak jego zbyt duża ilość stanowi zagrożenie (głównie dla serca i układu krążenia). Osoby z nadwagą nie zawsze posiadają dużą zawartość tłuszczu. W tym przypadku przyczyną nadwagi może być duża ilość mięśni. Z drugiej strony osoby, które nie mają nadwagi mogą posiadać zbyt dużą ilość tłuszczu (gdy ciało zawiera za dużo tkanki tłuszczowej w porównaniu do mięśni). Dzięki pomiarowi tłuszczu w organizmie możesz sprawdzić czy faktycznie ilość Twojego tłuszczu jest w tzw. normie. Wagi tego typu mierzą zawartość tłuszczu z dokładnością do 0,1%.

Wewnętrzna pamięć wagi

Dzięki tej przydatnej funkcji waga jest w stanie zapamiętać nie tylko płeć, wiek i nazwę nawet kilku użytkowników ale również ich pomiary. Nie musisz robić ręcznych notatek. Za każdym razem pomiar może być automatycznie zapisany do pamięci, co pozwoli Ci na bieżąco śledzić zmiany masy ciała w danym okresie. W niektórych modelach możesz skorzystać z funkcji pamięci użytkowników lub automatycznego rozpoznawania użytkowników. Dzięki temu z wagi mogą korzystać także inni domownicy.

Podłączenie do komputera

Dzięki tej funkcji możesz wydrukować swoją analizę wagi ciała lub wykres procentowy masy ciała lub wykres procentowy zawartości poszczególnych tkanek w organizmie. Waga posiada kabel USB, który możesz podłączyć do komputera.

Platforma

Kupując wagę koniecznie zwróć uwagę na to, z czego wykonana jest platforma. Materiał ma bardzo duże znaczenie, bowiem wszystkim zależy na tym, aby waga była wytrzymała. Najtańsze, mechaniczne wagi wykonane są z plastiku (jego zaletą jest to, że jest lekki, niestety nie jest wytrzymały i szybko się eksploatuje). Wagi elektroniczne wykonane są głównie z hartowanego szkła, które jest ciężkie, ale wytrzymałe. Jeśli zależy Ci na długiej eksploatacji i trwałości obudowy, wybierz wagę wykonaną w całości ze stali.

Wagi wykonane z hartowanego, przezroczystego szkła pasują do każdego wnętrza i są estetyczne. Możesz również zdecydować się na wagę wykonaną z drewna. Przy wyborze odpowiedniej wagi zwróć uwagę na to, czy powierzchnia platformy jest antypoślizgowa (w wagach szklanych powinna być nierówna i matowa).

Wyświetlacz

Wybierając platformę zwróć uwagę czy wyświetlacz  jest duży i czytelny. Duże cyfry ułatwia pomiar i odczyt wyników nawet z dużej odległości bez zbędnej gimnastyki i schylania się. Wyświetlacz może być ciekło- krystaliczny (LCD) lub diodowy (LED). Wyświetlacz LED zużywa mniej energii niż LCD. Zwróć uwagę na to, czy wyświetlacz jest podświetlany. Dzięki temu zmierzysz się wieczorem bez konieczności zapalania światła.

Automatyczny włącznik/wyłącznik

Funkcja ta sprawia, że waga reaguje na ruch lub obciążenie i włącza się automatycznie. Nieużywana, po kilku sekundach wyłącza się sama, dzięki temu oszczędzasz energię.

Wskaźnik zużycia baterii

Musisz wiedzieć, że jeśli moc baterii jest na wyczerpaniu to waga waży mniej dokładnie. Dlatego też, taki wskaźnik jest bardzo przydatny. Możesz kontrolować kiedy powinieneś wymienić baterie. Dzięki tej funkcji nie stracisz zapisanych w pamięci wymiarów.

Wagi łazienkowe to nie tylko urządzenia pomiarowe, ale również elegancki i stylowy dodatek w mieszkaniu. Wagi  są istotnym elementem dekoracji wnętrza łazienki. Nowoczesne wzornictwo zapewnia estetyczny efekt wizualny w każdym domu.