Wegetarianizm – co warto o nim wiedzieć?

186
Rate this post

Kaprys czy metoda na zdrowy styl życia? Coraz modniejszy wegetarianizm od lat jest przedmiotem gorących dyskusji. Czy dieta pozbawiona mięsa może być zdrowa? Jakie produkty są szczególnie ważne w takiej diecie? Oto kilka najważniejszych informacji dla tych, którzy chcieliby przejść na wegetarianizm.

Dieta wegetariańska to dieta, w której prym wiodą warzywa oraz owoce. Wegetarianizm sprawia zatem, że jego miłośnicy nie mogą narzekać na brak tak ważnego dla zdrowia błonnika pokarmowego. Są jednocześnie chronieni przed skutkami, jakie wiążą się ze zbyt wielką ilością tłuszczów nasyconych w diecie. Wegetarianie w efekcie rzadziej muszą się borykać z takimi chorobami, jak nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Ważną sprawą w przypadku takiej diety staje się jednak sięganie po te produkty, które mogą okazać się dobrym źródłem białka. W diecie pozbawionej mięsa, stają się one wyjątkowo ważne. Ryż, fasola oraz płatki kukurydziane stają się tu ważnymi składnikami wegetariańskiego menu. Cenne są też produkty sojowe oraz te produkty, które powstają z mąki z pełnego przemiału. Ciemne pieczywo to kolejny składnik, który w diecie wegetariańskiej pojawia się dość często. ci, którzy rezygnują z jedzenia ryb oraz jaj, muszą się dodatkowo zatroszczyć o uzupełnianie cynku. Jego niedobory mają poważne konsekwencje dla zdrowia. Na szczęście nie brak produktów roślinnych, w których cynk występuje w znacznych ilościach. Soczewica, fasola oraz orzechy to tylko te najważniejsze przykłady. Warto też wzbogacić dietę wegetariańską zielonymi warzywami, które są w stanie uchronić przed niedoborami wapnia. Pomocne będą tu również nasiona słonecznika oraz produkty zbożowe, po które każdy z nas powinien sięgać ze względu na swe zdrowie. Dynia i sezam to kolejne ważne składniki dla wegetarian. Dzięki nim można uniknąć problemów związanych z niedoborem żelaza, którego głównym źródłem w tradycyjnej diecie jest właśnie mięso.

Odpowiednio zaplanowana dieta wegetariańska może być wartościowym sposobem zdrowego odżywiania się. Wegetarianizm może przynieść wiele korzyści. Podstawa to umiejętne zastępowanie produktów pochodzenia zwierzęcego tymi roślinnymi.