Niestety sezon przeziębień trwa, więc warto poznać kilka ciekawostek o pokarmie, który na pewno w tym czasie nam się przyda – czyli cebuli.
Czym charakteryzuje się cebula?
Cebula to dwuletnia bylina z rodziny liliowatych. Może być spożywana na surowo i po obróbce kulinarnej. W Polsce najbardziej popularna jest żółta cebula, o suchej łusce. Cebule o czerwonej i białej suchej łusce spożywane są głównie na surowo (jako składniki np. sałatek).
Występują w przeróżnych kolorach – najbardziej popularna jest cebula żółta, najostrzejsza w smaku, używana przeważnie w gotowanych, smażonych, pieczonych i duszonych potrawach. Nieco łagodniejsza jest czerwona cebula, często wykorzystywana do sałatek i dekorowania potraw. Najdelikatniejsza jest cebula biała, stanowiąca dobry dodatek do dań mniej wyraźniejszych, sosów, sałatek i surówek. Szalotka jest drobna, delikatna, łagodna w smaku, dobrze współgra z rybami i owocami morza.
Uważa się, że im ostrzejsza w smaku i bardziej śmierdząca, tym zdrowsza. Oczywiście najlepiej spożywać surową cebulę, ale nawet po obórce termicznej cebula zachowuje swoje właściwości odżywcze.
Dlaczego warto jeść cebulę?
Badania sugerują, że małe cebule mają większą wartość odżywczą niż duże.
Cebula ma silne właściwości wspierające odporność organizmu. Zalecana jest w wielu chorobach. Bardzo wartościowa pod względem odżywczym jest łupina.
Uważa się, że jedzenie surowej cebuli obniża poziom cholesterolu, zapobiega chorobom układu krążenia.
Według niektórych źródeł składniki siarkowe zawarte w cebuli mogłyby zapobiegać rozwojowi komórek nowotworowych.
Związki czynne zawarte w cebuli zwiększają ilość wydalanego moczu (czyli cebula działa moczopędnie).
Cebula zawiera m.in.: cynk, krzem, potas, fosfor i wapń, a także selen. W jej skład wchodzi również witamina C, B1, B2, PP, kwasfoliowy i witamina E. Ma w swoim składzie również olejek eteryczny, organiczne związki siarki, saponiny, flawonoidy (kwercytyna). Wartość kaloryczna cebuli wynosi 34 kcal/100 g pokarmu.
Płaczesz podczas obierania i krojenia cebuli?
Dzieje się to ze względu na obecność siarczku allilu drażniącego oko. Jednak mam dla Ciebie radę – krój cebulę pod strumieniem ciepłej wody. Możesz też włożyć cebulę przed krojeniem do zamrażarki. Natrzyj ręce sokiem z cytryny lub octem, aby pozbyć się przykrego zapachu cebuli.
Cebulę przechowuj zawieszoną na sznurku, w przewiewnym i suchym miejscu.