Dieta śródziemnomorska uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet. Istnieją dowody naukowe sugerujące powiązania pomiędzy stosowaną dietą a występowaniem chorób układu krążenia.
W krajach wysoko rozwiniętych głównym problemem jest przejadanie się, zwłaszcza zbyt duże spożycie tłuszczów (szczególnie pochodzenia zwierzęcego), rafinowanych węglowodanów, mięsa i przetworów mięsnych, przy jednoczesnym mniejszym spożyciu produktów skrobiowych oraz błonnika pokarmowego. Dziś już nie ma wątpliwości, że otyłość może powodować wzrost zachorowalności nie tylko na chorobę niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, ale i cukrzycę typu II. Ta z kolei jest czynnikiem ryzyka chorób wymienionych uprzednio. Niestety w tradycyjnej diecie Polaka ciągle za mało miejsca zajmują warzywa.
Zalecenia:
- Charakterystyczną cechą jest ograniczenie spożycia mięsa oraz innych białek zwierzęcych.
- Jednym z bardzo ważnych składników diety śródziemnomorskiej są ryby. Jedzenie ryb co najmniej dwa razy w tygodniu owocuje zmniejszoną zapadalnością na chorobę niedokrwienna serca.
- Zalecane jest spożycie owoców morza oraz pełnoziarnistego pieczywa.
- Dawniej diety śródziemnomorskie zawierały małe ilości produktów mlecznych, głównie jogurtów.
- Do potraw dodajemy dużą ilość czosnku i cebuli, do sałatek, zup i sosów – oliwę z oliwek, zamiast masła i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego.
- Czerwone wino zawiera flawonoidy, które posiadają właściwości antyoksydacyjne .
- Dowiedziono, że spożywanie niewielkich ilości napojów alkoholowych zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej u osób w podeszłym wieku.
Zalecane są także:
- orzechy
- suszone owoce
- ryż
- makaron
Wykluzyć:
- Białe pieczywo
- Słodycze
- Mięso czerwone, białe tłuste (np. skóra z kurczaka), tłuste wędliny.
- Ważne aby unikać smażenia potraw.