Rozciąganie łydki w staniu przy ścianie

210
Rate this post

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z korzyści jakie płyną z rozciągania. Powinni pamiętać o tym w szczególności biegacze, których mięśnie podczas biegu są nierówno eksploatowane, co powoduje zachwiania w napięciu mięśniowym mogące prowadzić do szeregu nieprzyjemnych dolegliwości.

Korzyści płynących z rozciągania jest całe mnóstwo:

  • zapobiega uczuciu sztywności mięśni,
  • zwiększa ich elastyczność
  • i wydajność,
  • redukuje ryzyko kontuzji,
  • zmniejsza napięcie mięśniowe,
  • a także pomaga we wzroście przepływu krwi przez zmęczone na skutek treningu mięśnie.

Przed bieganiem zalecana jest rozgrzewka trwająca około 10 minut.  Pisaliśmy o tym w artykule 2 podstawowe ruchy jak rozgrzać się przed bieganiem
Równie ważne jest rozciąganie po bieganiu. Warto pamiętać o następujących ćwiczeniach:
1. Stajemy przed ścianą opierając na nią w dłonie na wysokości klatki piersiowej. Śródstopie prawej stopy kładziemy na ścianie tak, aby pięta dotykała podłogi. Lekko pochylamy się w kierunku ściany aż do momentu kiedy poczujemy rozciąganie łydki. Pamiętajmy, że noga powinna być przez cały czas wyprostowana.
2. Stajemy na jednej nodze i przyciągamy piętę do pośladka starając się utrzymać stabilną pozycję. Jeżeli mamy problemy z utrzymaniem równowagi, możemy przytrzymać się na przykład ściany.
3. Stajemy w swobodnym rozkroku, bierzemy głęboki wdech, a następnie wykonujemy na wydechu powolny skłon do ziemi. Przechodzimy do pozycji wyjściowej, ponownie nabieramy powietrza i przenosimy ruch na lewą, a potem prawą stronę ciała.
4. Stajemy na baczność krzyżując stopy lewa za prawą i wykonujemy skłony do palców stóp.

Rozciąganie łydki w staniu przy ścianie to jednak najpopularniejszy i najłatwiejszy technicznie do wykonania ruch. Zalecamy stosować go jak najczęściej po bieganiu.