Diety oczyszczające

275
Rate this post

Czujemy się ciągle zmęczeni i ociężali, nasz organizm odmawia posłuszeństwa a kolejna wypita kawał i napój energetyzujący nic nie dają? To nie musi być zapowiedź nadchodzącej choroby, ale objaw poważnego zaniedbania naszego organizmu lub wręcz jego zatrucie negatywnymi produktami przemiany materii i powstałymi w wyniku złego metabolizmu.

Jak się leczyć?

Założeniem diety oczyszczającej jest całkowite wyeliminowanie z organizmu znajdujących się tam toksyn poprzez zaprzestanie korzystania z takich używek jak papierosy, alkohol czy narkotyki, zmiana trybu żywieniowego (pięć posiłków dziennie, regularnych, ale w małych ilościach) oraz absolutne zaprzestanie żywienia się w różnego rodzaju fastfoodach.

Konieczne jest też picie dużych ilości wody mineralnej niegazowanej, spożywanie świeżych i czystych warzyw oraz owoców i ich wszystkich produktów pochodnych: soki, przeciery, musy. Eliminacji podlegają produkty z dużą zawartością tłuszczy i cukrów.

Szkodliwe toksyny

Toksyny zalegające w organizmie i szkodliwe substancje, które nie zostały wydalone po przeprowadzonych procesach przemiany materii i metabolizmu, mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Odkładając się w naszych tkankach prowadzą do zaburzeń organizmu, uczucia ociężałości i zmęczenia oraz stanowią doskonałą pożywkę dla rozwijających się bakterii i wirusów chorobowych – także nowotworowych!

Czas trwania i jadłospis

Dieta oczyszczająca, chociaż nie jest ukierunkowana na typowe chudnięcie, jest niezwykle restrykcyjna i nie może trwać z tego powodu dłużej niż dwa tygodnie (z czego najbardziej optymalnym czasem jest okres siedmiu dni). W czasie jej trwania spożywane są jedynie warzywa i owoce, małe ilości nabiału (odtłuszczone mleka i sery) oraz woda mineralna. Jeśli zdecydujemy się wprowadzić do menu chude mięso, można to zrobić dopiero w ósmym lub dziewiątym dniu trwania diety (gdy stosujemy są dwa tygodnie) lub ostatniego dnia (gdy stosujemy są tydzień). Dozwolone są też kiełki roślinne, sałatki i lekkostrawne zupy (gotowane bez mięsa, na samym warzywach lub na specjalnych kostkach warzywnych). Zabronione jest korzystanie z mocnych i ostrych przypraw oraz picie silnej kawy i herbaty.

Przeciwwskazania

Chociaż dieta jest bardzo pożyteczna (mimo że nie ma działania związanego ze stratą wagi), nie jest przeznaczona dla każdego. Przeciwwskazania dotyczą osób chorych na serce, cukrzycę lub mające problemy z wątrobą i żołądkiem (ogólnie układem pokarmowym) czy cierpiącym na choroby układu krążenia. Nie jest też zalecana dla matek karmiących piersią dzieci do szóstego miesiąca życia.

Poprzedni artykułDieta doktora Atkinsa
Następny artykułDieta niskobiałkowa
Ewa Adamczyk
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com