Człowiek spotkał herbatę na swojej drodze ponad pięćdziesiąt stuleci temu. Historia herbaty, to historia fascynacji tą niesamowitą rośliną, kupieckich fortun, mocarstwowych konfliktów, a na samym końcu spotkać przy filiżance tego niezwykłego napoju. Dla jednych to tylko napój, którym można ugasić pragnienie, czy rozgrzać się, dla innych herbata to czas relaksu i przemyśleń.
Zwyczaj picia herbaty sięga czasów starożytnych. Chińska legenda głosi, że herbatę rozpowszechnił mityczny cesarz Shen-Nung ok 2737 p.n.e. Pierwsza wzmianka pochodzi ze starożytnego chińskiego słownika ok 350 p.n.e.
W Chinach temat herbaty przewija się w sztuce, literaturze, bajkach i w życiu codziennym. Dynastie cesarzy kolejno panujących propagowały różne style picia herbaty, zawsze z udziałem wyszukanej porcelany. Herbata stała się integralną częścią życia, zarówno fizycznego, jak i duchowego. Źródła podają, że uprawa herbaty rozpowszechniła się ze środkowej prowincji Sichuan, wzdłuż rzeki Jangcy. Pod koniec VI wieku uprawa herbaty dotarła do Japonii. Początkowo herbata była pita przez mnichów zen, a dwa stulecia później stała się popularnym napojem w Japonii.
W XVII wieku herbata dotarła do Europy za sprawą holenderskich i portugalskich kupców, razem z innymi luksusowymi towarami, takimi, jak jedwab, czy przyprawy korzenne. Co prawda kontakt z herbatą mieli wcześniej Rosjanie, ale to za sprawą rozpędzonej kolonizacji i zamorskich wojaży handlowych Europejczycy mieli szanse na poznanie herbaty. Początkowo było to herbata zielona, ale szybko została wyparta przez herbatę czarną.
Herbata poprzez swój luksusowy charakter niezmiernie szybko wdarła się na królewskie dwory. Królewska protekcja, był to chyba najlepszy sposób na reklamę herbacianego krzewu. Z królewskich dworów w ciągu dwóch stuleci herbata zawędrowała pod strzechy i pod koniec XIX wieku była już niezwykle znanym napojem, w swej popularności dorównującym kawie. Rozpowszechnienie herbaty stało się możliwe między innymi dzięki założeniu upraw herbaty w brytyjskiej kolonii ? Indiach. W czasach dzisiejszych herbata jest mocnym konkurentem kawy, co roku spożywa się jej około 3,8 mln ton i poziom spożycia stale rośnie.