Nie taki Tłusty Czwartek straszny…

189
Rate this post

Dziewczyna pyta chłopaka – Wiesz jak najskuteczniej spalić pączka?

Chłopak – A po co go palić? Nie lepiej zjeść?

Odwiecznym dylematem kobiet w tłusty czwartek są pączkowe i faworkowe kalorie i pilnowanie się, by smakowitości tego dnia nie odłożyły się za bardzo na biodrach. Facetom jest w głównej mierze wszystko jedno. No właśnie, czy pączki w tłusty czwartek szkodzą?

Wg tradycji, kto w ten dzień nie spróbuje pączka, czy faworka, tego może w całym roku opuścić szczęście. Nie warto więc chyba sprzeciwiać się tradycji i nie lamentować po jednym, czy dwóch takich przysmakach.

Jeden pączek to ok. 200-300 kcal, natomiast mało kto wie, że bardziej kaloryczna jest przeciętna drożdżówka – ok. 300-350 kcal, po którą często ludzie sięgają w przypływie nagłego głodu. Oczywiście kaloryczność zależy od wielkości pączka i dodatków. Można ją zmniejszyć rezygnując np. z lukru, nadzienia czekoladowego, cukru pudru. Im jest ich mniej, tym lepiej, choć czy bardziej smacznie? To już zależy od gustów. Poza tym, jeśli zdecydujemy się na samodzielne usmażenie tych przysmaków, używajmy oleju, a nie smalcu. Po wyjęciu z patelni, dobrze jest położyć pączki na papierowych serwetkach, chusteczkach by choć trochę pochłonęły nadmiar zbędnego tłuszczu.

A wiecie, że pierwsze pączki pojawiły się już w czasach rzymskich? Wcale nie przypominały dzisiejszych. Robiono je z chlebowego ciasta i nadziewano słoniną. Dopiero od XVI wieku pączki przeobraziły się w słodkie przysmaki. Natomiast w Polsce stały się one popularne dopiero w XIX wieku.

Wróćmy jednak do kalorii i tłuszczyku;) Wyczytałam opinie kilku ekspertów, którzy zgodnie stwierdzili, że jednodniowa pączkowa uczta nie spowoduje nagłego utycia. Jeśli w ciągu roku zdrowo się odżywiamy, to organizm w tłusty czwartek potrafi poradzić sobie z jednodniowym obżarstwem i po dwóch, trzech dniach nie będzie śladu po zjedzonych pączkach. Ważne tylko, by pamiętać, by na jednodniowym obżarstwie poprzestać i następnego dnia powrócić do zdrowej żywności.

No i jeszcze nawiązując do zacytowanej na początku rozmowy napiszę, że Ci, którzy zdecydują się jednak spalić pączka, mają do wyboru: przez godzinę spacerować, jechać na rowerze, czy myć okna, biegać 20 minut lub pół godziny tańczyć.

Poprzedni artykułSencha
Następny artykułDietetycy i Poradnia dietetyczna czy warto?
Ewa Adamczyk
Dietetyk z kilkuletnim doświadczeniem. Chętnie udzielę rad i pomocy na temat diety, odchudzania oraz zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania. W razie jakiś pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu ewa2020adamczyk@gmail.com