Sposobów parzenia kawy jest wiele jednak aby przygotować kawę, która pozostawi nasze kubki smakowe w cudownym stanie upojenia należy przestrzegać kilku zasad.
Reguła 4M – ekspresy wysokociśnieniowe
Na prawidłową jakość espresso mają wpływ takie czynniki jak:
Miscela – czyli meszanka kawy. Znawcy twierdzą że najlepsze to te świeżo palone, warto więc korzystać z oferty polskich palarni. Liczy się też okres i sposób przechowywania.
Macinacaffe – dobry młynek. Nawet przy zakupie najlepszej maszyny należy pamiętać o jej odpowiednim ustawieniu. Młynek ustawiamy według siły nacisku na ubujaną kawę w kolbie. Ważne aby uekstrakcja espresso nie trwała krócej niż 20 sekund i nie dłużej niż 30 sekund. Espresso powinno zacząć ściekać po 4-5 sekundach, oznaz to, że nie jest ono przypalone.
Machina – ekspres do kawy. Dobry ekspres powinien: podgrzewać wodę do ok 90°C-92°C, przestrzegać czasu przepływu wody ok. 25-30 s, wytwarzać ciśnienie w przedziale 8-12. Ważne jest również zachowanie jego czystości ekspresu.
Mano – czyli zdolności manualne baristy
Ilośc zużytej kawy to 7g na 30ml naparu podawanego w małej filiżance ( 70ml) wypełnionej do połowy. Oznaką prawidłowego espresso jest tzw. crema, czyli gęsta pianka ( 2-4 mm )koloru, z małą ilością pęcherzyków powietrza.
Kawa po turecku
Wbrew nazwie tego sposobu zaprzania kawy pochodzi on z Kairu. Mocno uprażone ziarno należy zkruszyć w możdzieżu lub młynku. Następnie proszek mieszamy z cukrem w stosunku 1:1. Tak przygotowaną mieszankę zaparzamy w ocynkowanym tygielku – ibryku, trzykrotnie doprowadzając napar do wrzenia ( nie gotowania). Charakterystyczną cechą takiej kawy są unoszące się w naparze fusy.
Ibryk otradycyjne narzędzie do przygotowywania kawy na Bliksim Wschodzie, w grecji to naczynie nosi nazwę briki. Jest to otwarty rondelek, z miedzi lub mosiądzu w środku ocynkowany.