Zielona herbata czy szczepionka przeciwko grypie?

252
Rate this post

Gdy sezon przeziębień i zachorowań na grypę jest w pełnym rozkwicie, szukamy wszelkich środków, które pomogą nam zabezpieczyć swoje zdrowie i uchronić się przed atakiem choroby. Zanim sięgniemy po szczepionkę warto zapoznać się z wynikami badań naukowych, które wykazały, że suplementy diety opracowane na bazie wyciągu z zielonej herbaty zmniejszają ryzyko zachorowania na grypę aż o 75%. Jest to zdecydowanie lepsza ochrona niż ta, którą zapewnia zaszczepienie (60%). Biorąc pod uwagę dodatkowe korzyści, płynące z picia zielonej herbaty, jest ono skuteczniejszą barierą ochronną  niż szczepionka. 

Od dłuższego czasu znany jest fakt, iż polifenole zawarte w zielonej herbacie aktywnie zwalczają wiele bakterii, grzybów oraz rozmaitych wirusów. Między innymi są to adenowirusy oraz wirusy Epsteina-Barr,opryszczki, HIV-1 i grypy. Najważniejszą rolę w tym dobroczynnym dla organizmu działaniu odgrywa EGCG, czyli jeden z głównych polifenoli będących składnikiem zielonej herbaty.  Szczególnie swobodnie EGCG wiąże cząsteczki hemaglutyniny wirusa grypy oraz niszczy jego błonę komórkową, co powoduje zablokowanie możliwości atakowania i infekowania docelowych komórek receptorów. Kolejnym istotnym komponentem zielonej herbaty jest L-teanina, aktywująca ludzkie limfocyty T i pobudzająca je do wzmocnienia bariery ochronnej organizmu. Podwójne działanie zielonej herbaty w walce z wirusem nie może się równać żadnemu szczepieniu, co potwierdziły badania naukowe. W jednym z nich osoby zainfekowane wirusem grypy miały za zadanie trzy razy dziennie płukać gardło słabym roztworem zielonej herbaty. Zwalczanie wirusów w ognisku zapalenia, jakim było gardło, okazało się być nadzwyczaj skuteczne. Tylko 1,3% badanych nie uchroniło się przed rozwojem choroby, w porównaniu do 10% osób pozostających w grupie kontrolnej. Najbardziej zaskakujących wyników dostarczyło jednak badanie przeprowadzone na grupie 198 pracowników służby zdrowia, którzy otrzymywali wyciąg z zielonej herbaty, zawierający polifenole oraz teaninę. Osoby przyjmujące preparat doświadczyły aż o 75% mniej zachorowań na grypę.

Choć wciąż nie brakuje zwolenników medycznego zabezpieczania się przed chorobą, warto rozważyć wykorzystanie w tym celu naturalnych metod, wśród których spożywanie zielonej herbaty nie ma sobie równych. Rozwój medycyny potwierdził znaczenie naturalnych preparatów w walce z chorobami, dzięki czemu dokonując wyboru możemy opierać się na potwierdzonych faktach, a nie tylko na przekonaniach.