Czarna herbata – Dobra na krążenie

196
Rate this post

Już jedna filiżanka mocnej czarnej herbaty może polepszyć napływ świeżej krwi odżywiającej mięsień sercowy. Do wniosku takiego doszli naukowcy z japońskiego Uniwersytetu w Osace, którzy wyniki potwierdzających to badań przedstawili na łamach 'American Journal of Cardiology’.

Od dawna było wiadomo, że czarna herbata może być pożyteczna dla naszego zdrowia. Stosowano ją jednak raczej w dolegliwościach przewodu pokarmowego, na przykład w przypadku niestrawności, a nawet mniej skomplikowanych zatruć pokarmowych. Od pewnego jednak czasu zaczęły się pojawiać doniesienia o tym, że czarna herbata może mieć korzystne działanie na układ krążenia. Uczeni podejrzewali, ze wywar ten może zmniejszać stężenie złego cholesterolu, chronić przed tworzeniem się zakrzepów i generalnie poprawiać funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Naukowcy z Osaki postanowili zbadać to dokładnie. Do eksperymentu zaangażowali dziesięciu zdrowych mężczyzn. Za pomocą specjalnej metody diagnostycznej wykorzystującej USG badali oni, jak wygląda przepływ krwi przez naczynia wieńcowe po wypiciu filiżanki czarnej herbaty lub jakiegoś innego napoju bogatego w kofeinę. Przepływ krwi przez naczynia wieńcowe ma kluczowe znaczenie dla naszego układu krwionośnego, ponieważ to właśnie one dostarczają krew i składniki odżywcze do mięśnia sercowego. Obkurczenie czy też zatkanie naczyń wieńcowych jest głównym elementem choroby niedokrwiennej serca i stwarza bezpośrednie zagrożenie zawałem.

Okazało się, że w okresie dwóch godzin po wypiciu czarnej herbaty przepływ krwi przez naczynia wieńcowe badanych mężczyzn znacznie się polepszył. Zdaniem badaczy czarna herbata i zawarte w niej substancje przeciwutleniające z grupy flawonoidów powodują, że tętnice wieńcowe ulegają rozkurczeniu, dzięki czemu może przez nie płynąć więcej krwi.