Piwo nie jest bogate w żadne znaczące wartości odżywcze, a jego kalorie są nazywane pustymi. Faktem jest, że znaczną częścią każdej zdrowej diety są węglowodany, jednak nawet do 60% tych, które zawiera w sobie piwo nie jest ich idealnym źródłem. Tabele kalorii pokażą nam natomiast często proste węglowodany, które w przeciwieństwie do złożonych mogą mieć niekorzystny wpływ na poziom cukru we krwi. Patrząc na tabele kalorii, zobaczymy że wiele kalorii, w które bogate jest piwo pochodzi z alkoholu, który jest używany najpierw jako energia przez twój metabolizm. Węglowodany w piwie często zamieniają się w cukier, a następnie są przechowywane jako tłuszcz. Nie każde piwo jest jednak złe, a tabele kaloryczne pomagają zidentyfikować takie, które ma mało kalorii i węglowodanów. W ten sposób, podczas gdy niektóre piwa mogą zawierać nawet 30 gramów węglowodanów w butelce, większość tzw. lekkich piw, a nawet Guiness zawiera mniej niż 10 gramów na porcję. Zazwyczaj mniejsza ilość kalorii, jaką pokazuje tabela kalorii wskazuje mniej węglowodanów. Jak w przypadku każdej racjonalnej diety, najlepsze piwo jest tym, które ogranicza się do jednej porcji dziennie, bądź czasami dwóch lub trzech przy specjalnej okazji.
Ile tak naprawdę kalorii kryje się w piwie?
Jedno półlitrowe piwo może mieć od 200 do 300 kalorii w zależności od rodzaju (jasne lub bezalkoholowe będzie zawierało mniej kalorii), marki (różna receptura) i zawartości alkoholu. Każdy gram alkoholu zawiera 7 kalorii, co stanowi przeważającą większość wśród składników odżywczych piwa. To raczej dobra wiadomość, ponieważ poza tym piwo nie zawiera tłuszczu ani węglowodanów (wyjątkiem może być piwo z sokiem).
Kalorie w piwie a tycie
I choć piwo nie powoduje bezpośrednio „piwnego brzucha”, to z pewnością nie pomaga się go pozbyć. Za każdym razem kiedy pijesz piwo zwiększasz swoje szanse na to żeby sięgnąć po jakąś niezdrową przekąskę. Otóż sekret tkwi w stylu życia jaki najczyściej prowadzą piwosze. Tłuste przekąski, wysokokaloryczne dania, fast-foody są najczęstszym dodatkiem do piwa.
Twoje zachowanie po piwie jest zatem bardziej odpowiedzialne za tycie niż samo piwo.
Spożywanie piwa może jednak przyczynić się do przybierania na wadze w jednym szczególnym aspekcie. Otóż zawarty w nim alkohol spowalnia metabolizm. W momencie kiedy alkohol pojawi się w naszym krwiobiegu, organizm stara się go pozbyć w pierwszej kolejności, pomijając w tym czasie wszystkie inne składniki, jak węglowodany, tłuszcze i białka.